קו למשפט

נוטריון

תוכן [ הסתר ]

מרביתכם לא מודעים לעובדה כי קיימת סבירות גבוהה שתצטרכו להשתמש בשירותיו של עורך דין נוטריון בשלב מסוים במהלך חייכם. דבר שאליו אתם כנראה כן מודעים הוא התחרות הרבה בענף עריכת הדין, תחרות אשר באה לידי ביטוי כמעט בכל תחום. וברקע הנתונים הללו, כיצד בוחרים בנוטריון מתאים?

מיהו עורך דין נוטריון?

עוד בטרם נדון בשלבי הסינון והבחירה, חשוב להבין מיהו הנוטריון ומתי תזדקקו לו. הנוטריון הוא עורך דין מוסמך אשר מעניק תוקף משפטי ואשר חתימתו מהווה גושפנקא למסמכים שונים. אתם עשויים לפנות לנוטריון כאשר תזדקקו לשירותיו עבור תרגום נוטריוני או כדי לקבל חתימת נוטריון.

חתימתו של נוטריון על מסמך מהווה אישור לכל דורש, לפיו הצדדים חתמו על המסמך מרצונם החופשי, שהמסמך הנחתם מקורי וכי החותמים עליו עודם בחיים. במקרים מסוימים, תרגום נוטריון או מסמך שבו מופיעה חתימתו, עשויים אף לשמש כראיה בבית המשפט.

כיצד בוחרים עורך דין נוטריון?

הפרמטר החשוב ביותר שיש לתת עליו את הדעת בעת הבחירה, הוא מידת ההסמכה של הנוטריון. בכדי שמסמכים יקבלו אישור משפטי, עליהם להיות חתומים ומאושרים על ידי עורך דין שהוסמך בהתאם לחוק. במידה ונתקלתם בעורך דין המציג את עצמו כנוטריון אך בפועל אין בידיו את ההסמכה המספקת, מחובתכם לדווח על כך.

בקשו המלצות וחקרו את הרשת

תרגום נוטריוני צריך להיעשות בדיוק רב, בין אם מדובר בתרגום משפטי, תרגום תביעה או תרגום מסמכים אחרים. לכן חשוב לבחור באיש מקצוע מיומן. בדקו בקרב מכריכם האם יש באמתחתם המלצה לעורך דין נוטריון מקצועי. במידה ואלו יוכלו להמליץ לכם על איש מקצוע ספציפי, תוכלו להפסיק את החיפוש ולהתרכז בהמלצה שקיבלתם.

במידה ולא עלו שמות פוטנציאליים בחיפוש הראשוני, אל תהססו לבצע חיפוש באינטרנט. רשת האינטרנט היא מקור מידע בלתי נדלה המכיל אינספור המלצות ואזהרות לגבי אנשי מקצוע שונים. חפשו נוטריונים הממוקמים בקרבת אזור מגוריכם וקראו בפירוט את ההמלצות או האזהרות שנכתבו לגביהם.

פגישת היכרות עם עורך דין נוטריון

בדיוק כפי שאינכם בוחרים בירקות מבלי לחוש ולבחון אותם בטרם הכנסתם לסל הקניות, אל לכם לבחור בעורך דין נוטריון מבלי שתיפגשו עמו פנים אל פנים. בפגישה כזו ניתן לקבל אינפורמציה שלא ניתן להבין טלפונית, ולכן אסור לדלג על השלב הזה, גם אם קיבלתם אודות אותו נוטריון שורה של המלצות נהדרות.

במהלך הפגישה, הציגו בפני הנוטריון את החומר עליו הוא עתיד לעבוד, ובקשו ממנו לתאר בקווים כלליים את צורת עבודתו. מומלץ לשים לב לאופן הדיבור של הנוטריון במהלך הפגישה. במידה ומדובר בנוטריון רהוט שמנהל שיחה בצורה ברורה, סביר להניח שגם התרגום הנוטריוני שיבצע יהיה מובנה, ברור וקריא.

גם המחיר קובע

אמנם נוטריון לא מתבקש לייצג את הלקוח בבית המשפט, ולכן הרזומה שלו אינו מורכב מניצחונות יוקרתיים, אך עדיין ישנם נוטריונים המבססים את מחירון השירותים שלהם בעיקר על המוניטין שצברו. אבל, מוניטין לחוד ושירותים מקצועיים לחוד: עליכם לבחור בנוטריון אשר מציע שירותים מקצועיים, ולהניח בצד את סוגיית היוקרה.

לעתים המוניטין הוא זה שקובע את רף המחירים הגבוה, ופעמים רבות אתם עשויים לגלות שמדובר בתעריפים גבוהים ללא הצדקה. השוו בין הצעת המחיר שקיבלתם למקצועיות ולטיב השירותים בלבד, ורק כך תוכלו לדעת האם העסקה משתלמת. נוטריון מקצועי יגבה תשלום רק בעבור איכות שירותיו.