קו למשפט

מבחן תלות לקבלת גמלת סיעוד

תוכן [ הסתר ]

מידי חודש בחודשו אנחנו משלמים כסף למוסד לביטוח לאומי, פשוט כי ככה אמרו לנו. ככה אנחנו רגילים. אבל, לתשלומים הללו יש תפקיד: הם נועדו להגן עלינו ולבטח אותנו, במקרים בהם נזדקק לעזרה. אחד מהמקרים החשובים ביותר בהם נזדקק לאותה עזרה, הוא כאשר נהפוך לסיעודיים. אז, נצטרך גמלת סיעוד שתעניק לנו זכויות רבות.

מהו חולה סיעודי?

חולה סיעודי הוא אדם אשר מתקשה או לא מסוגל לבצע לבדו פעולות יומיומיות פשוטות:

  • להתלבש ולהתפשט
  • לשלוט על הסוגרים
  • לאכול
  • להתרחץ
  • לקום ולשבת
  • לנוע בצורה עצמאית

בדיוק למצבים אלו קיים המוסד לביטוח לאומי. הוא למעשה דואג לאותו אדם ששילם כל חייו את דמי הביטוח, ומאפשר לו לקבל עזרה במימון המדינה שתאפשר לו לתפקד בצורה קלה ופשוטה יותר, למרות הקשיים.

אך הדרך לקבלת הזכאות הזו אינה פשוטה. כדי לקבל את אותה תמיכה, בדמות גמלת סיעוד, יש צורך להוכיח שאותו אדם הוא אכן סיעודי. את זה אפשר לעשות על ידי עריכת מבחן תלות.

מבחן התלות של המוסד לביטוח לאומי

כבר על פי שם המבחן, אפשר להבין מהי מטרתו: הוא נועד לבדוק מהי מידת התלות של החולה הסיעודי בעזרה של אדם אחר. חשוב לזכור כי מבחן תלות זה לא בוחן את היכולת של אותו אדם לבצע את הפעולות היומיומיות בסיוע עזרים שונים, אלא רק את תלותו באדם אחר. כמו כן, המבחן מתייחס רק לפעולות בתוך הבית ולא מחוץ להן.

מבחן התלות הוא המפריד בין אותו אדם לבין זכאות לקבלת גמלת סיעוד, עם כל הזכויות הנלוות (זכאות לקבלת טיפול ממטפל סיעודי, שירותי כביסה, התקנת לחצן מצוקה ועוד). אם יעבור את המבחן, החולה יזכה לכל התנאים הדרושים. אם לא יעבור, הוא למעשה לא יוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כזכאי להטבות.

איך מתקיים המבחן בפועל?

אל בית החולה יגיע בודק אשר יבצע את המבחן בסביבתו הטבעית, בכדי לבחון את יכולותיו במקום בו הוא חי רוב הזמן. הנבדק יכול להחליט על מינו של הבודק ועל השפה שבה יתבצע המבחן, בהתאם להעדפותיו.

חשוב לזכור: הבודק יגיע לבית הנבחן רק לאחר שהתברר כי הנבחן אכן עומד בתנאי הזכאות של המוסד לביטוח לאומי לקבלת גמלת סיעוד (ניתן לראות את כל התנאים באתר המוסד לביטוח לאומי).

במהלך המבחן, הבודק יבקש מהנבחן, פשוטו כמשמעו, לבצע בעצמו את כל אותן פעולות שציינו קודם לכן. זהו עניין מחייב: לא ניתן לאשר את זכאותו של הנבדק לגמלה, אם הבודק לא ראה אותו מבצע את הפעולות בעצמו. ישנה כמובן בדיקה אחת שאותה לא יבצע הנבדק, בנושא השליטה על הסוגרים. בעניין זה יסתמך הבודק על דיווחיו של הנבדק ובני משפחתו.

ככלל, הבדיקה תתבצע בלבוש מלא (כולל בדיקת יכולתו של החולה הסיעודי להתקלח - היא תכלול רק את הפעולות הדרושות, מבלי להתקלח באמת) לכל אורכה, כאשר הנבדק לא יצטרך להתפשט או להוריד מעליו כל פריט לבוש שהוא.

כיצד להתכונן לקראת מבחן תלות?

חשוב לזכור כי הפעולות שיתבצעו במהלך המבחן הן שיקבעו את מידת התלות ואת האישור לגבי גמלת הסיעוד. לכן, אין להתאמץ יתר על המידה כדי לנסות להוכיח משהו, וכמובן גם לא להיפך - חשוב שלא לנסות 'לעבוד' על הבודק ולהציג בפניו מצג שווא.

ניתן ללמוד עוד על מבחן תלות לקראת קבלת גמלת סיעוד בעזרת הסרטון הבא:

מידע נוסף