קו למשפט

אשרות כניסה לישראל - כך תפעלו בעת הצורך מול משרד הפנים

תוכן [ הסתר ]

ישראלים רבים אשר מוצאים עצמם מעת לעת מנהלים הליכים בירוקרטיים שונים מול משרד הפנים בעניינים הקשורים לרוב באשרות כניסה לישראל, עלייה ארצה ו/או למעמד אזרחי של בני משפחה, יכולים להעיד שמדובר כמעט תמיד בהליכים מורכבים למדי. מורכבות זו נובעת בעיקר מחוקי הגירה סבוכים ומבירוקרטיה מאתגרת ובשל כך מומלץ לרוב להיעזר בשירותיו של עורך דין מומחה בתחום.

דיני ההגירה במדינת ישראל מתייחסים בעיקרם לשלוש סוגיות מרכזיות:

  • אשרות כניסה (על פי חוק הכניסה לישראל, תשי״ב-1953) - על נהלי הכניסה והשהייה בארץ.
  • התאזרחות במדינה (חוק האזרחות, תשי״ב-1953) - התנאים והדרכים שמאפשרים לאזרח זר לקבל אזרחות ישראלית.
  • התאזרחות יהודים במדינה (חוק השבות, התש״י-1950) - בעניין כל יהודי המעוניין לעלות ארצה ולקבל אזרחות ישראלית.

הליכים להסדרת מעמד

הסדרת מעמד היא למעשה הסדרת הסטטוס האזרחי של אזרחים, תושבים, תיירים או בעלי אשרה לשהייה מוגבלת בישראל. הליכים אלה קשורים למספר חוקים הקובעים את מעמדו של אדם בישראל כתוצאה מתרחישים כגון נישואי בני זוג, הגדרתם כידועים בציבור ו/או התאזרחות של אחד מבני הזוג. דיני ההגירה והסדרת המעמד בישראל כאמור הינם סבוכים ומאתגרים ומצריכים ידע ובקיאות מעמיקה כדי לצלוח כל הליך באופן יעיל ומהיר יחסית, ולשם כך עורך דין משרד הפנים הוא הגורם המקצועי שיהיה נכון לפנות ולהסתייע בשירותיו על מנת להתחיל לפעול בצורה נכונה בכל הליך מהמוזכרים לעיל.

טיפים חשובים לניהול יעיל של הליכים

  • ראשית, היאזרו תמיד בסבלנות - כן, זה נשמע אולי מובן וברור אבל קחו תמיד בחשבון שהליכים מול משרד הפנים הם ברוב המקרים ארוכים למדי אז אל הישתדלו להיערך בהתאם ולא להיכנס ללחץ. קחו נשימה וצאו לדרך יחד עם עורך דין מנוסה שידריך וילווה אתכם.
  • אל תפעלו לבד - בהמשך לטיפ הראשון, כדי לא להסתבך, להתעכב ובעיקר להתייאש מומלץ להיעזר כבר בהתחלה בשירותיו של עורך דין טרם ההתנהלות מול משרד הפנים. ייצוג הולם יבטיח שאכן תוכלו למצות את כל הזכויות שלכם בהקדם האפשרי.
  • הקפידו על ניירת מסודרת - לכול הליך המתנהל מול משרד הפנים צריך להציג מסמכים ייעודים. מסמכים אלה אמורים להעיד ולגבות את העמדה שאתם מעוניינים להציג מול נציג משרד הפנים. לכן, בכל פגישה ובכל מהלך בדרך הצטיידו בניירת הנדרשת באופן מסודר.
  • הגישו בקשות בזמן - לדוגמה, אם תרצו להאריך את תקופת השהייה של אזרח זר בישראל, חשוב לפנות למשרד הפנים מספיק זמן לפני תום מועד השהייה בארץ. במקרה שהפנייה נעשית לאחר מועד זה, רק עורך דין מומחה יכול כנראה לסייע.
  • זכרו, אפשר לערער על החלטת משרד הפנים - אם משרד הפנים סרב לפנייה שלכם, תמיד אפשר לנסות ולערער על ההחלטה. ערעור, מטבע הדברים, מצריך ידע ובקיאות בדינים, לכן גם כאן כדאי להניח את המלאכה בידיו האמונות של עורך דין בתחום.