קו למשפט

על עו"ד מיסים וחשיבותו

תוכן [ הסתר ]

אחד מהתחומים החשובים והחמים ביותר בעולם עריכת הדין בימנו, בייחוד בקרב עצמאים, אנשי ובעלי עסקים שונים, הוא ללא ספק תחום המסים. בשנים האחרונות אנחנו מרבים לשמוע פרסומים שונים באמצעי התקשורת על "מפגשים" של גורמים רבים מתחומים שונים עם רשויות מס הכנסה – מדובר במפגש כלל לא פשוט, שלרוב גורר עמו אי נעימויות רבות, מה שמביא לכך שרצוי להיעזר בימים אלו באיש מקצוע הבקיא בתחום.

עורך דין העוסק בתחום המסים יודע היטב כיצד נדרש לבצע תכנונים פיננסיים רלוונטיים אל מול רשויות המס - עורך דין מיסים מכיר מקרוב את שפע הדינים והחוקים בתחום המיסוי, ידע כיצד לנהוג במצבים כגון, קבלת ירושות, פרסים, תרומות, הון שמיוצר בחו"ל, הון שמופק בישראל על ידי מי שאיננו תושב המדינה, וכן מצבים אחרים, כמו תשלומי מע"מ, ביטוח לאומי ועוד. כמו כן עו"ד לענייני מסים ידע לסייע משפטית גם במצבים סבוכים כגון העלמות מס וכן במצבים של הרמות מסך של חברות, פשיטות רגל, מיזוגים ועוד.

כיצד לבחור עורך דין מתאים?

אנשים שמתמחים בתחום זה, ממליצים לשכור עורך דין מס הכנסה שבהשכלתו הוא גם רואה חשבון או לפחות בעל הכשרה פיננסית מסוימת. מרבית עורכי הדין בתחום הם בעלי הכשרה מסוימת בתחום, אך לא בהכרח תמיד כך הוא הדבר במחוזותינו. מסלול ההכשרה שלהם אינם מחייב אותם להיות גם רואי חשבון ורבים מהם כן עוברים סטאז' של שנה במשרד רואי חשבון, מתוך כוונה לעסוק במסלול זה של עריכת דין.

כאשר מחפשים אחר עורך דין מתאים, מומלץ לוודא שמדובר במומחה למיסוי בינלאומי ולא רק לעבירות מס רגילות - כך תוכלו לגשר על דברים מסוימים, שעלולים להופיע בתיק שלכם, בייחוד אם אתם פועלים גם בארץ וגם בחו"ל. בנוסף כדאי לנסות ולוודא יש לעו"ד היכרות מקדימה מסוימת עם אנשי הרשות, שהוא יכול לפנות אליהם, בצורה חוקית כמובן, ולהגיע איתם להסדרים מתאימים על פי החוק. כך העניינים שלכם יטופלו מהר יותר ובצורה הרבה יותר טובה. חשוב מאוד גם לוודא שבמשרד שלו יש צוות כוח אדם רב, שיוכל לזרז את הטיפול בעיניכם בכל עת.

מס הכנסה וההיבט הפלילי

חשוב להדגיש, עורך דין לענייני מסים איננו רק מטפל בעניינים בירוקרטיים פשוטים, אלא מעבר לכך - הוא גם מתעסק בדברים שהם על גבול הפלילי, אם לא בצד השני שלהם. למשל, מצבים של העלמות מס, גניבות, עבירות מס חמורות, בקשות כופר ועוד. לכן חשוב שאותו עורך דין שאתם שוכרים את שירותיו, יהיה מודע לא רק לכל הנושא של מס הכנסה על היבטיו השונים, אלא גם לפרוצדורה הפלילית על היבטיה הרחבים. לשם כך, וכן לשם אותן נקודות שציינו קודם לכן, עורך דין מס הכנסה צריך להיות זמין ונגיש לעבודה איתכם בכל עת ולכל צורך שלכם.