קו למשפט

8  רעיונות איך להימנע דיבור בטלפון בזמן נהיגה

שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה הוא אחד ממקורות לתאונות דרכים. על פי מחקרים, שימוש בטלפון בזמן נהיגה מגדיל את הסיכון לתאונה פי שלושה עד פי חמש. נהג שמשתמש בטלפון בזמן נהיגה מפסיק להתמקד בדרך ובנהיגה. הוא מופנה לדבר בטלפון, לשלוח הודעות או לגלוש באינטרנט, מה שגורם לו להסחת דעת מהדרך. הסחת דעת זו יכולה להוביל לטעויות נהיגה, כגון אי-שמירה על מרחק בטוח, סטייה מנתיב הנסיעה או אי-התגובה לאזהרות.

בנוסף, שימוש בטלפון בזמן נהיגה יכול להוביל לנהיגה איטית יותר, מה שעלול לגרום לפקקים ולחיכוך בין נהגים.

בישראל, שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה הוא עבירה פלילית. העונש על עבירה זו הוא קנס של 1,000 ש"ח ו-8 נקודות תעבורה. אבל מה שחשוב כמובן, הוא לא העונש, אלא הבטיחות של הנהג ושל נוסעי הדרך האחרים. 

העניין הוא ששימוש בטלפון הוא חלק בלתי נפרד מחיינו, ויכול להיות קשה מאוד להתנתק ממנו, אפילו לזמן קצר. בנוסף, ישנם מקרים שבהם אנשים חייבים להיות זמינים עבור העבודה, מה שעלול להוביל לשימוש בטלפון בזמן נהיגה. עם זאת, חשוב לזכור שהסיכונים הכרוכים בשימוש בטלפון בזמן נהיגה הם משמעותיים. שימוש בטלפון בזמן נהיגה יכול להוביל לתאונות דרכים. לכן ריכזנו לכם 8 רעיונות איך לעשות בטלפון שימוש מבלי להסיר את הידיים מההגה.

 

  • מצב טיסה בנייד - כדי לחסום לעצמכם כל אפשרות להתעסק בטלפון אפשר לשים אותו על מצב טיסה. מצב טיסה יחסום את כל התקשורת אלחוטית מהטלפון שלך, כולל שיחות, הודעות טקסט, נתונים סלולריים ואפילו Wi-Fi.
  • אפליקציות של צד שלישי החוסמות באופן זמני אפליקציות מסוימות בזמן שאתה נוהג - אפליקציות אלה יכולות להיות דרך מצוינת לעזור לך להישאר מרוכז בנסיעה. אפליקציות אלו פועלות על ידי זיהוי זמן הנהיגה ע"י חיבור ל- GPS וחוסמות את הגישה לאפליקציות שאתה בחר כגון מדיה חברתית והודעות מיידיות. בין האפליקציות הללו יש את DriveSafe.ly, OnMyWay ו- Safe Drive & Focus.
  • הודעות מתוזמנות - אם אתה מצפה להודעות או התראות חשובות במהלך הנסיעה לעבודה, תזמן הודעת טקסט אוטומטית לפני שאתה עוזב, ויידע את אנשי הקשר שאתה נוסע ותגיב מאוחר יותר.
  • דיבורית - אם בכל זאת לא מוותרים על הדיבור בטלפון הפתרון המוכר והטריוואלי ביותר הוא לעשות שימוש בדיבורית. החסרונות של פתרון זה הם שגם המענה לשיחה וגם השיחה עצמה עלולים להסיח את דעתך מהדרך. עם זאת, זה עדיף מאשר להחזיק את הטלפון ביד ולענות להודעות. 
  • עזרים קוליים - עזרים קוליים כגון  Siri, Google Assistant או Alexa זוהי דרך מצוינת להשתמש בטלפון שלך בזמן הנהיגה מבלי להסיר את הידיים מההגה. בעזרת עזרים קוליים, אתה יכול לבצע פעולות כמו ניווט, שליטה במוזיקה, מענה לשיחות וקבלת הוראות מבלי להסתכל או לגעת בטלפון שלך.לניווט דיבורית, שליטה במוזיקה או מענה לשיחות מבלי לגעת בטלפון.
  • שירות מענה אנושי - אם היכנם בעלי עסקים הצטרפות לשירות טלפוני אנושי זוהי דרך מצוינת להישאר זמין מבלי להסתכן משימוש בטלפון בזמן הנהיגה. שירות זה מספק מענה אנושי לכל שיחה או הודעה שנכנסת לטלפון שלכם, גם אם אתם נוהגים. עם קבלת שיחה או הודעה יסביר נציג אנושי שאין באפשרותכם לקבל את ההודעה. הנציג יאסוף את הפרטים למערכת ממנה תוכלו לעקוב אחר כל השיחות שהתקבלו 
  • שותף לנהיגה -  אם אתה נוהג לעתים קרובות עם מישהו אחר, הגדר אותו כמטפל הרשמי בטלפון. על ידי הגדרת מישהו אחר כמטפל הרשמי בטלפון שלך, אתה יכול להסיר את הצורך להשתמש בטלפון שלך בעצמך. הם יכולים לנווט, לשנות את המוזיקה או לטפל בשיחות/הודעות דחופות. זה יכול לעזור לך להישאר ממוקד בנסיעה,  להימנע מהסחות דעת ולנהוג באופן בטוח יותר. 
  • מחויבות נפשית ותזכורות - לפעמים פתק דביק פשוט על לוח המחוונים או תזכורת טפט בטלפון על הסכנות שבנהיגה מוסחת יכולה להרתיע. הפנימו את הסיכונים והתחייבו אישית לתעדף את הבטיחות שלכם.

 

עשוי לעניין אותך

מחיקת נקודות תעבורה

כיצד מבטלים דוח תנועה?