קו למשפט

איך אפשר להבחין ברשלנות רפואית? המדריך המלא

רשלנות רפואית היא כישלון של איש מקצוע בתחום הבריאות לספק את רמת הטיפול הסטנדרטית, שאיש צוות רפואי אחר היה מספק בנסיבות זהות או דומות. וכאשר רשלנות רפואית מתרחשת, חשוב לדעת כיצד לפעול. המשיכו לקרוא למידע נוסף.
כאמור, רשלנות רפואית היא כאשר רופא או איש מקצוע רפואי אחר אינם מספקים את רמת הטיפול שהם נדרשים לספק על פי חוק. מדובר בסוג של רשלנות מקצועית אשר עלולה להוביל לתוצאות חמורות עבור המטופל. בחלק מהמקרים, רשלנות מהסוג הזה יכולה להוביל לנכות או חלילה מוות. 

מה חשוב לדעת על רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית היא נושא שלעתים קרובות אינו מובן כהלכה, ולו בגלל העובדה שהגוף האנושי הוא מערכת כל כך מורכבת וכן מערכת הבריאות והרפואה. ולכן כל כך קשה לזהות רשלנות רפואית, כי לא תמיד ברור לנו אם הבעיות שצצו הן עקב רשלנות או עקב הסתבכות בריאותית “טבעית” של הגוף שלנו.
ואגב, זו גם הסיבה לכך שכל כך קשה להוכיח בבית המשפט כי אכן התקיימה רשלנות מהסוג הזה על ידי צוות רפואי. מה שעשוי להיראות כמו רשלנות, לפעמים יכול בכלל להיות סיבוך נדיר או תופעות לוואי שונות. לכן, כדי להבחין ברשלנות רפואית ולדעת לזהות אותה, יש כמה דגשים שחשוב לדבר עליהם. 

כיצד לזהות רשלנות רפואית? 

ישנן דרכים רבות להבחין ברשלנות רפואית ולזהות אותה. הדרך הנפוצה ביותר היא בחינת רמת הטיפול שניתן וכן כל חריגה מתקני הבריאות השונים. אם רופא חורג ממה שייחשב נורמלי, הדבר יכול להיחשב כהתנהגות רשלנית של הצוות הרפואי.
בסופו של דבר, לא תמיד קל לזהות רשלנות רפואית, אבל יש כמה סימנים שיכולים להעיד על מצב זה. אם הטיפול של הרופא לא נראה מתאים למצבכם, או אם נראה שהטיפול לא עובד, אז זה עשוי להיות אינדיקציה לכך שהרופאים מתרשלים בטיפולם. כמו כן, עליכם לפקוח עין על כל תופעות לוואי מהטיפול שהן חריגות או בלתי צפויות. 

מה לעשות אם נפגעתי מרשלנות רופא? 

אם אתם חושבים שנפלתם קורבן לרשלנות רפואית, אז חשוב לנקוט בהליכים משפטיים בהקדם האפשרי. פנו לייעוץ מעורך דין המתמחה בדיני פגיעה רפואית, ושוחח עמו על המקרה שלכם. ככל שזה יקרה מוקדם יותר, כך יגדל הסיכוי שהתיק שלכם יצליח בבית המשפט ויוביל לפיצוי כספי על הפציעות שלכם.
במהלך הפגישה עם עורך הדין, ייתכן שהוא ישאל אתכם את השאלות הבאות: 1) האם היה עיכוב בלתי סביר באבחון או בטיפול שלכם? 2) האם קיבלתם מידע חלקי, מטעה או לא מדויק לגבי מצבכם? 3) - האם הרופא לא עמד בסטנדרטים המקובלים בתחומו? 4) האם הוטעיתם לחשוב שאינכם צריכים טיפול רפואי ובפועל כן הזדקקתם לו? 

לאחר מענה על סוגיות אלו, יהיה אפשרי, בסיוע עו"ד, להבין אם נפגעתם מרשלנות רפואית.

כדי להבין אם התרחשה רשלנות רפואית, לחצו כאן כעת