קו למשפט

טיפים להלוואת כספים מחברים ומבני משפחה

הלוואת כספים מאנשים קרובים יכולה להיות עזרה מעולה במצבים מסוימים בחיים. אחד המחקרים מצא כי במהלך מגפת הקורונה, הלוואה ממקורבים הפכה לחבל הצלה עבור כ-30% מהאנשים שחוו אובדן הכנסה ופנו לעזרת משפחה או חברים.

עם זאת, הלוואה מהקרובים אליכם יכולה להפוך גם לחרב פיפיות. אי עמידה בהחזר ההלוואה שלכם עלול לגרום לרגשות פגועים ולמערכת יחסים פגומה. כדי לעזור לכם, הנה 3 טיפים מרכזיים שיעזרו לכם גם לא להתדרדר למצב של תשלום חוב הוצאה לפועל.

  1. הסתכלו על התמונה הפיננסית הגדולה יותר

בקשת הלוואה מחבר או מבן משפחה יכולה להיות מביכה וקשה, הן לכם והן לאדם השני. לפני שתבקשו כדאי לשקול את כל אפשרויות ההלוואה החלופיות, במטרה להימנע מכך במידת האפשר. אם יש לכם אשראי טוב, תוכלו לשקול הלוואה אישית מחברת האשראי. אמנם, שיעורי הריבית הופכים ליותר ויותר גבוהים, אבל עדיין זה עשוי להיות הטיפ הטוב ביותר לניהול פיננסי יעיל מבלי לבקש כסף ממקורבים.

שאלו את עצמכם בשביל מה אתם צריכים את הכסף? לקבל הלוואה מחבר רק כדי לקנות מגבר לגיטרה, אינו מעשה חכם במיוחד. אבל אם אתם מתמודדים עם הוצאה בלתי צפויה כמו תיקון יקר של הבית או של הרכב, הלוואה מבן משפחה או חבר יכולה להיות הגיונית יותר.

  1. היו מציאותיים לגבי הסכום שאתם צריכים

כשאתם זקוקים להלוואה, עשו את החישוב המדויק כדי לקבל מושג כמה כסף אתם באמת צריכים ללוות. אם למשל פוטרתם מהעבודה, בטלו את כל ההוצאות המיותרות החודשיות שלכם והכניסו לחישוב את הכספים שתקבלו כדמי אבטלה. אולי גם תגלו שאתם יכולים להסתדר עם הלוואה קטנה יותר מכפי ששיערתם מלכתחילה.

היו מציאותיים לגבי הסכום הנדרש לכם כדי שלא תצטרכו לחזור לחבר כדי לבקש עוד. וודאו גם שאתם לא לווים יותר מדי כסף, כדי שלא תהיו חייבים יותר מכפי שאתם יכולים להרשות לעצמכם להחזיר, במיוחד אם החבר גובה מכם ריבית על ההלוואה. קחו בחשבון שכל אלה הם גורמים שיכולים לסכן את מערכת היחסים שלכם עם החבר ולפגוע גם במצב הכלכלי שלכם.

  1. דעו ממי אתם מבקשים הלוואה וכיצד

ברגע שברור לכם כמה כסף אתם צריכים ללוות, חשבו על האנשים בחייכם שיוכלו לעזור לכם. אולי אלה יהיו ההורים שלכם שיוכלו להציע לכם את ההלוואה הדרושה, ואולי חבר שמרוויח היטב ויכול להציע לכם הלוואה לטווח קצר. עם זאת, היזהרו שלא להניח הנחות לגבי הכספים שיש לאדם אחר, והימנעו מלבקש הלוואה מאדם שמוכן לעזור לכם, גם אם הלוואה זו עלולה לסכן את מצבו הפיננסי.

כשאתם לווים כסף מאדם קרוב, פרטו בבירור את המטרה בגינה לוויתם את הכסף וצרו במשותף ציר זמן להחזר ההלוואה. אגב, הצעה לשלם ריבית יכולה להראות שחשוב לכם שגם האדם שהסכים להלוות לכם, ירוויח.

מאמר זה נכתב בשיתוף >> https://www.ysshovot.com/

 

מידע נוסף