קו למשפט

זכויות יוצרים

ידוע כי המוח הישראלי הוא מהיצירתיים ביותר שניתן למצוא בעולם. אולם, מה שרבים לא שמים עליו את הדעת, הוא שכל המצאה או יצירה מכניסה אותנו לשדה משחק משפטי מורכב ביותר. כך, הפרה של זכויות יוצרים היא עבירה חמורה מאין כמוה, ומצריכה שימוש בגורם מקצועי מסוג מיוחד אחד- עו''ד זכויות יוצרים.

על זכויות יוצרים

כשאנחנו מדברים על זכויות יוצרים, אנחנו מתכוונים למערך שלם של זכויות אשר מוענקות לאדם היוצר יצירה מקורית כלשהי, וזאת על מנת לנצל אותה בדרכים המוכרות כיום לשם כך, או להפיק ממנה תועלת כלכלית. תקנות אלה נוסדו מתוך מטרה להעניק תמריצי יצירה עבור יחידים או גופים מסוימים, מתוך ידיעה כי החברה הישראלית כולה יוצאת נשכרת מכך. חוק זכויות יוצרים חל למעשה על כל ההיבטים השונים של היצירה, בין אם כאלה המשתייכות לתחום הספרותי, הדרמטי, האומנותי או כל דבר אחר. יש לזכור כי לא כל יצירה, באשר היא, אכן מוגנת בזכויות יוצרים- לצורך זה, רק יצירות מקוריות, המגלמות בתוכן השקעה מינימלית ורמה מסוימת של יצירתיות, אכן יהיו כאלה.

כך עו''ד זכויות יוצרים נכנס לתמונה

יש לזכור כי כאן הובאה אך ורק התמצית של התחום הסבוך של זכויות יוצרים. הוא כולל בתוכו אינספור סעיפים ותתי סעיפים, והתייחסות שונה לכל אחד מהמקרים. כך, אין טקסט קולנועי דומה לתחריטים אומנותיים, ואין תוכנת מחשב דומה לשיר מוסיקלי. באותה מידה, ברור כי זכויות יוצרים באינטרנט שונות מאלה שבזירת העיצוב התעשייתי, למשל.

רק עו''ד זכויות יוצרים יכיר את כל החוקים האלה לאשורם, ויוכל ללוות כל אחד מהצדדים בעת עימות משפטי. זהו עורך דין לכל דבר ועניין, אולם כזה אשר חרת על דגלו, עם השנים, ייצוג של לא מעט מעורבים בשני צידי המחלוקת. הוא יוכל להבטיח כי האדם היוצר יקבל הגנה ליצירה שלו, וכן שכל ניסיון להפרת זכויותיו יביא למענה משפטי מתאים.

חשוב לזכור, באותה מידה, כי הפרת זכויות יוצרים אליה אנו מתכוונים כוללת בתוכה לא מעט היבטים, על פני השטח. יכול להיות זה ניכוס של יצירה מסוימת לאדם אחר, שימוש ביצירתו של אדם ללא מתן קרדיט ראוי לו, גניבת רעיון, הפצה מסחרית או כל דבר אחר. עורך הדין יבחן בדיוק באיזו מידה אלה התבצעו, מהו הנזק שנגרם בכך וכן ייצג את הצד האמור בהליך המשפטי כולו.

הסייגים של זכויות יוצרים

עו''ד זכויות יוצרים מן המניין יוכל גם לדעת מתי למעשה הן מפסיקות לחול. התקנות בישראל קובע כי הזכויות מוגנות לתקופה של כ-70 שנה (שלושה דורות), אחריה הופכות להיות נחלת הכלל. כמו כן, על רעיונות, חדשות, מושגים מתמטיים או תהליכים הן לא חלות מלכתחילה, נקודה שיש לתת עליה את הדעת.