קו למשפט

דיני אינטרנט

תוכן [ הסתר ]

אולי בעבר עולם הצדק היה פשוט יותר. אדם שגנב, אם נתפס עמד למשפט ושילם על מעשיו. היום אותה גנבה תופסת מקום במרחבים הפיזיים המוכרים לנו מחיי היום יום אבל גם תופסת מקום בעולם וירטואלי שלחלקנו ממשי מאד: רשת האינטרנט. עורך דין אינטרנט מוצא עצמו רודף אחר הצדק בעולמות שלא קיימים פיזית אבל משפיעים על חיינו.

החוק והמשפט העולמי נאלצים להרחיב את ענייניהם ולהמציא את ההתייחסות המתאימה עבור פשעי מחשב או תביעות אינטרנט. כן, יש דברים כאלה: דיני אינטרנט עבור עבירות מחשב. עורך דין אינטרנט יכול לייצג תובעים ונתבעים בכל הקשור לתחום הליטיגציה בדינים הנוגעים לרשת, כמו גם להליכים המתייחסים לכינוס נכסים הנוגעים למחשב. הוא מספק גם נציגות בערעורים מורכבים, בוררות וגישור המתייחסים לאיגוד האינטרנט הישראלי. הסיוע המשפטי בתחום נחשב לעתים כהרה גורל משום החשיבות הכלכלית והאסטרטגית שיש ללקוחות הנזקקים לשירות עורך דין דיני אינטרנט.

ההתדיינות המשפטית בכל הכרוך בתחום האינטרנט מתרחבת עם השנים הן בארץ והן בחו"ל. עורך דין אינטרנט מחויב לעמוד בקצב הזמן ולשלוט הן בתחום הקניין הרוחני והן בתחום המדיה האינטרנטית כדי לבצע מלאכתו באופן מקצועי.

מהו צדק תחת המקלדת?

מדובר על לשון הרע ברשת (חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה 1965), גניבה של סודות מסחריים וסודות של פטנטים על ידי מחשב, הפרות של זכויות יוצרים והעמדה לדין של מעתיקי קודי מקור או כל העתקה ושימוש של תוכנת מחשב ומאגרים שונים. בין היתר מדובר גם על שימוש בפרטי גולש שלא כדין. זהו תחום מאד רחב שלעתים מבצע שיתופי פעולה עם עורכי דין הבקיאים בתחום זכויות היוצרים. ייצוג של עורך דין מומחה לדיני אינטרנט יכול להידרש במקרה של שימוש ללא אישור ומתן קרדיט וללא תשלום של תצלומים וקטעי עיתונות.

עוד יעזור עורך דין אינטרנט במקרים כמו שימוש בקמפיינים מסחריים בתמונות אמנותיות של יוצר ללא אישור, תשלום ומתן קרדיט. פריצה למחשבים ושימוש בסודות חברה לתועלת אישית. שימוש בסודות של חברה לאחר סיום תקופת העסקה לתועלת אישית. שימוש בפטנטים הנוגעים בעולם המחשב והאינטרנט ללא אישור ותשלום וייצוג במקרים של הוצאת דיבה ברשתות חברתיות.

נקודות חשובות להתייחסות

חשוב לדעת כי מיזם אינטרנטי כפוף לחוק הישראלי כאשר הוא מיוצר בארץ ומאוחסן על שרת ישראלי. מעבר לעובדה זו מתווסף גם הדין הבינלאומי שמטרתו להגן על הזכויות של מי שפיתח את המיזם גם בכל העולם. עורך דין אינטרנט מספק גם ייעוץ משפטי הנוגע לזכויות היוצרים ולכל ביצוע ברשת. החוקים הברורים לגבי החוק באשר להפעלת האתר, תקנון האתר והאפליקציות שניתן לעשות בהן שימוש חשובים ליזם וידועים לעורך הדין.

כן גם לגבי הסכמים מול מפתחים, הסכמים לגבי התוכנות ולגבי בנייה וההפעלה, אופן ההתנהלות מול מאגרי מידע, זכויות יוצרים, מסחר אלקטרוני וכדומה. התנהלות נכונה יחד עם אנשי מקצוע כגון עורך דין אינטרנט מונעת את אי הנעימות במקרה הטוב ואת הקנס והמשפט העתידי במקרה החמור יותר.