קו למשפט

נהיגה ללא ביטוח רכב - במה אתם מסתכנים?

בכל בוקר עולים על ההגה אלפי נהגים ונהגות, מתוכם מאות נוהגים ללא רישיון וללא ביטוח, בכך הם מסכנים את עצמם וכמובן את יתר משתמשי הדרך.

ישנם סוגים שונים של ביטוחים, אז לפני שנעבור להשלכות של נהיגה ללא ביטוח נבין מה ההבדלים ביניהם:

  • ביטוח חובה - ביטוח חובה הוא ביטוח שכל נהג חייב לעשות ללא תלות בגיל או בוותק. ביטוח זה למעשה מעניק כיסוי כלכלי לטיפול הרפואי במצב של פגיעה בהולך רגל או נוסע במקרי תאונה. בנוסף, הביטוח מעניק פיצוי על אובדן כושר השתכרות ופיצוי בגין הכאב והסבל שנגרמו.
  • ביטוח צד ג' - זהו ביטוח רשות שנהגים רבים בוחרים לעשות, ביטוח זה מעניק כיסוי ביטוחי על נזק שנגרם לרכוש של לצד ג' כתוצאה מתאונה למעט נזקי טוטאל-לוס.
  • ביטוח מקיף - זהו ביטוח רשות נוסף המעניק כיסוי ביטוחי על נזק רכושי שנגרם לשני הצדדים בתאונה, גם לגורם המבוטח. ביטוח זה מעניק כיסוי גם במקרים של גניבות או פריצות שנעשו בזדון וכן עבור נזקים שנגרמו כתוצאה מפגיעות טבע (שריפות, הצפות וכיו"ב). לביטוח המקיף ניתן להוסיף הרחבות כגון; שירותי דרך וגרירה, שירותי אספקת דלק, החלפת גלגל ועוד.

פקודת ביטוח רכב מנועי קובעת כי כל נהג ברכב ממונע חייב לנהוג עם ביטוח חובה. ללא ביטוח זה אסור לנהג לעלות לכביש.

נהיגה ללא ביטוח במקרי תאונה:

נהיגה ללא ביטוח רכב גוררת עמה מספר השלכות חמורות: ראשית, מבחינה משפטית נהיגה ללא ביטוח חובה מהווה עבירה פלילית שהעונש בצידה יכול להיות קנס כספי גבוהה, שלילת הרישיון ואף ביצוע מאסר בפועל. לרוב כאשר האדם נתפס בבדיקה שגרתית ללא ביטוח חובה הסנקציה תהיה קנס כספי, אך כאשר מדובר במצב של תאונה, לרוב יממשו את האפשרויות של שלילת הרישיון ואף מאסר בפועל.

כמו כן, מהבחינה הפרקטית ישנן השלכות כבדות גם כן, שכן במקרה של תאונה כאשר הגורם אינו מבוטח בביטוח חובה, הנהג הפוגע ויתר משתמשי הדרך (בין אם נוסעים או הולכי רגל) אינם זכאים לכיסוי כלכלי בעבור הטיפול הרפואי לו יזדקקו. הנהג הפוגע יאלץ לשלם את מלוא ההוצאות בעבור הטיפול הרפואי ואילו הנפגעים יעזרו בשירותיה של קרנית (קרן שהוקמה מטעם המדינה כדי לטפל בסיטואציות כאלה).

הולכים על בטוח- לא נוהגים ללא ביטוח חובה:

אם כן, אין ספק שההשלכות בצד נהיגה ללא ביטוח הן חמורות והן הרות גורל כאשר מדובר במקרי תאונה ולכן מלבד העניין המשפטי והחוקי, כדי למנוע מקרים של הוצאות עבור שני הצדדים חייב לרכוש ביטוח חובה.

כיום ישנן אפשרויות רבות ומסלולים רבים של ביטוח חובה לרכב ואף הצעות מחיר מעולות לשילוב ביטוח חובה וביטוח מקיף גם לנהגים חדשים, אז למה אתם מחכים?