קו למשפט

מהו קניין רוחני?

תוכן [ הסתר ]

כל הזכויות הנוגעות בעניין משאבים שאינם מוחשיים נכנסות תחת הקטגוריה של קניין רוחני. עורך דין קניין רוחני מומחה ובעל יכולת לתת את השירות בנושא אשר מתוקף הערטילאיות שיש בו מחויב להתייחסות מדויקת לפרטי פרטים.

כשמדובר בנושא קניין רוחני חוק זה נוגע ביצירות שהן עשייה אינטלקטואלית של האדם. מדובר על היקף זכויות השימוש בתוצרי האדם ועל היכולת החוקית להגן עליהם. ענייני קניין רוחני מתקשרים אוטומטית בקרב הציבור הרחב לנושאים כגון ספרות, תרבות, אמנות, שירה מוקלטת וכדומה.

נמצא כי נושא זה חשוב גם עבור הצמיחה הכלכלית של המדינות כגופים ולא רק בממד האישי היחידי. השינויים הטכנולוגיים והגלובליזציה המועצמת הרחיבו את מעגלי ההתייחסות למידע ולתוצרת מקורית בעולם האינטרנט. קניין רוחני באינטרנט נוגע באפשרויות השיתוף של הקבצים, אם בכלל, באשר לנושאים רבים, חלקם שנויים במחלוקת כגון פטנטים לקידום ותרופות מצילות חיים. עורך דין קניין רוחני בקי בהתמודדות מול העתקה של חומרים בעולם הווירטואלי (האינטרנט). הנושא מהווה אתגר לא פשוט ונוגע בתחום של זכויות היוצרים. כמו כן מדובר על זיוף של מוצרים הפוגעים בזכויות הקניין הרוחני. הסכנה בהשקעת הון רב, כשרון ויצירתיות אורבת לכל בית עסק. רבים הם המזייפים והמפיצים ברבים את תכולתם הגנובה.

מהם הנושאים הזוכים להתייחסות בתחום הקניין הרוחני?

  • סימני מסחר: הגנה משפטית על דמויות וסמלים, מילים וצלילים, לעתים גם על ריחות.
  • המצאת פטנטים: ההגנה נוגעת ברעיון ההמצאה והתהליך הטכנולוגי.
  • זכויות יוצרים: הגנה על יצירות בתחום האומנות, המוזיקה, הספרות והקולנוע. הגנה על זכויות אחרות כגון הזכויות של המעצבים והשדרנים, המטפחים ועוד.
  • מדגמים: הגנה על העיצוב של המוצר מהכיוון התעשייתי.
  • הגנה מול תחרות הנחשבת כאינה הוגנת.

מכיוון שמדובר על המצאה מומלץ כי עורך דין קניין רוחני ייקח חלק בתהליך כבר מתחילתו כדי להבטיח הגנה חוקית נכונה של ממצאי הפטנט. אגף הפטנטים, לדוגמא, רושם רק מדגמים, פטנטים, כינוי מקור וסימני מסחר. קניין רוחני מאפשר לבעל המידע והיצירה את הזכות לעשות שימוש בו על ידי ליווי הגנה חוקית. הציבור הנחשף ליצירה ולמידע יכול ליהנות ממנו אך אינו רשאי להעתיקו או לנצלו. חשוב לציין כי זכויות קניין רוחני רבות הופכות לנחלת הציבור לאחר זמן קבוע בחוק.

סימן היכר הוא תווית אישית

עורך דין קניין רוחני מסייע לחברות ולארגונים לשמור על סימן המסחר שלהם המהווה את לוגו המוצר ומבטא כל כך הרבה מעבר לכך. על מנת שאותו קניין רוחני יהיה בעל ההגנה הנדרשת הוא חייב בתהליך קפדני של הרשמה מסודרת. על אחת כמה וכמה חברות שמשווקות עצמן באינטרנט ועוסקות במסחר בחו"ל. במקרה זה הבקשה מוגשת גם בארץ וגם בחו"ל (כלומר, רישומו של סימן המסחר). חשיבות עורך דין קניין רוחני מכרעת מכיוון שייתכנו "נפילות" בנושא הזכויות והגשמתן של החברה בעלת הפטנט, הסימן הרשום וכולי. אלה עלולות לעלות הרבה כסף ולהביא לאובדן מוניטין חשוב.