קו למשפט

דברים שכדאי לדעת על עבירות צווארון לבן

עבירת צווארון לבן היא פשע לא אלים המאופיין לרוב בפעולת הונאה או הסתרה במטרה להשיג כסף או רכוש, להימנע מאובדנם או להשיג יתרון אישי או עסקי.

על עבירות צווארון לבן

עו״ד צווארון לבן מומחה בתחום, הוא איש המקצוע המתאים לייצג אנשים המואשמים, או חוששים שמא יואשמו, בעבירת צווארון לבן. עבירות אלה כוללות, לדוגמה: הונאה בניירות ערך, מעילה, הונאה של חברות, הלבנת הון, סחר במידע פנים או שוחד. הרשות לניירות ערך מעורבת בחקירות של עבירות צווארון לבן.

מי יכול להיות מואשם בעבירות צווארון לבן?

עבירות צווארון לבן הן עבירות על רקע פיננסי שאינן אלימות, המבוצעות בדרך כלל על ידי אנשי עסקים או פקידי ממשל. עבירות אלה מבוצעות ברוב המקרים למטרות רווח כספי והן יכולות להיות מעורבות במגוון פעילויות לא חוקיות.

עבירות צווארון לבן מבוצעות לרוב על ידי אנשים המחזיקים במשרות אמון (כמו מנהלים) או פקידי ציבור. למעשה, אנשים שכאלה עלולים להשתמש במעמדם כדי לעסוק בפעילויות לא חוקיות כדי להפיק מהן תועלת כלכלית. עבירות צווארון לבן עלולות לגרום להפסדים כספיים משמעותיים ביותר לעסקים ולאנשים פרטיים, ויכולות להיות להן גם השלכות מרחיקות לכת על הכלכלה.

דוגמאות לעבירות צווארון לבן

  • הונאה – מצג שווא או הסתרת מידע באופן מכוון על מנת להונות אדם אחר לשם רווח כספי. הונאה ארגונית גורמת להפסד כספי משמעותי למשקיעים, ועלולה לפגוע בכלכלת המדינה ובאמון המשקיעים.
  • זיוף מידע פיננסי – רוב מקרי הונאות התאגידים כרוכים בהונאות חשבונאיות שנועדו להונות משקיעים, רואי חשבון ואנליסטים לגבי מצבו הפיננסי האמיתי של התאגיד או העסק. עבירה זו נעשית באמצעות מניפולציה על הנתונים הפיננסיים או מחיר המניה, כמו גם בדרכים אחרות המנפחות את הביצועים הפיננסיים של העסק.
  • מעילה – גניבה או ניצול לרעה של כספים הנעשית על ידי אדם שהופקד על ניהול הכספים האלה, ואחראי להם. מעילה באמון מתרחשת כאשר נאמן פועל לטובתו ולא לטובת לקוחותיו. פעילות בלתי חוקית זו נחשבת לניגוד עניינים, עלולה להוביל להתדיינות משפטית, לעונשים ולסיום ההעסקה של העבריין.
  • הלבנת הון – תהליך שבו אדם מסווה הכנסות כספיות מפעילות בלתי חוקית, ומעביר אותן הלאה באופן שיוכל בסופו של דבר להציג אותם ככספים חוקיים.
  • מסחר במידע פנים – שימוש במידע פנימי של הארגון שאינו פומבי, כדי לבצע עסקאות בבורסה ולזכות ברווח כספי. מסחר במידע פנים מתרחש כאשר אדם פועל לפי מידע (או חושף לאחרים מידע) שאינו פומבי, וצפוי להשפיע על מחיר המניה והערכות השווי של החברה, ברגע שמידע זה יתפרסם ברבים. מסחר במידע פנים מספק יתרון לא הוגן להשגת רווח כספי, ולא משנה כיצד הגיע המידע המהותי והלא פומבי הזה לידיו של העבריין, או אם בכלל היה מועסק בחברה.
  • שוחד – הצעה או קבלה של כספים או חפצי ערך אחרים, בתמורה להשפעה או לטובות הנעה.

 

מאמר זה נכתב בשיתוף עו״ד צווארון לבן רונן רוזנבלום >> https://rosenbloom.co.il/