קו למשפט

שמאי מקרקעין - סיבות לעבוד עם שמאי מקרקעין ועורך דין מקרקעין

תוכן [ הסתר ]
lawline

השקעה בנדל"ן מסחרי או בנדל"ן למגורים, יכולה להיות ההשקעה הטובה ביותר, אך חשוב לבצעה בזהירות המתבקשת. לפני שאתם צוללים להשקעה הבאה שלכם, שכירת שמאי מקרקעין לצד עורך דין למוד ניסיון בליווי עסקאות נדל"ן, תבטיח שההשקעה שלכם תהיה בנוסף לטובה ביותר, גם הבטוחה ביותר.

אם אתם מעוניינים בהשקעה כלשהי בנדל"ן, לקחת את הזמן לחישוב הסיכונים שלכם ולחקור את הנכס, היא הדרך הטובה ביותר להבטיח השקעה נכונה. כחלק מהמחקר ומבדיקת נאותות, עליכם לשקול עבודה גם עם שמאי מקרקעין שיבצע הערכה של הנכס עצמו.

במקרים רבים, צדדים לעסקת מקרקעין שוכרים עורכי דין מתחום המקרקעין בלבד שילוו את העסקה בכל ההיבטים המשפטיים והפרוצדורלים, מתוך הנחה שבקיאותם משתרעת גם על תחומים כמו חריגות בניה, שרטוטים וחישובים למיניהם.

אז כך, תרשו לי להביע בפניכם גילוי נאות, אנו עורכי הדין, מבינים במילים או יותר נכון במשפטים, מכאן נגזר השם של המקצוע שלנו, יהיו בקרב עורכי הדין כאלה שגם ממוקצעים דיו בכלכלה ובשרטוט ולכן יהיה ביכולתם לפרש תשריטים למיניהם, אך רובנו לא בקיאים בכך היות וזו בעיקר נחלתם של אנשים בעלי השכלה בהנדסה או בשמאות.

קיבלתם תוכנית משורטטת ליד כמו גרמושקה למשל או שפקיד במלקת ההנדסה הציג בפניכם את תוכנית הבית? לרבים זה נראה כמו סינית וזה הרבה יותר מורכב מלקרוא נסח טאבו מרשם המקרקעין.

אם אתם רוצים להיות רגועים לחלוטין שהכסף הרב שאתם הולכים להשקיע יהיה כמה שיותר מובטח, עבודה משותפת של עורך דין שמבצע את כל הבדיקות המשפטיות לצד שמאי שמבצע את כל הבדיקות התכנוניות, היא השילוב אידאלי להשקעה הבטוחה ביותר, נטולת הסיכונים ויותר מכל, נטולת ההוצאות לא צפויות.

אז איך עבודה משותפת של שמאי עם עורך דין יכולה להועיל לכם?

להלן כמה סיבות טובות:

חסכון פוטנציאלי בארנונה

אף אחד לא רוצה לשלם יותר ממה שהוא צריך בארנונה, זה בייחוד אם אתם מתכוונים לרכוש נדל"ן מסחרי שתעריפי הארנונה בו גבוהים ביחס לנדל"ן למגורים. אם אתם סבורים שהארנונה שתאלצו לשלם בגין שימוש בנכס העתידי שלכם, עשויה להיות יקרה מדי, בקשו משמאי מקרקעין שיקבע את הערך האמיתי שלה.

השמאי יבצע בדיקה מקיפה של הנכס ויבצע את כל החישובים המתמטיים המורכבים ויקבע לבסוף הערכה אובייקטיבית ומדוייקת. אם השומה שניתנה בדוח השמאי שלכם נמוכה מהשומה הנוכחית, תוכלו להפחית את דמי הארנונה שלכם על הנכס ובכך לחסוך כסף.

אם כן, השמאי יכול להעניק תמונה מלאה של ההוצאות העתידיות שתהיו מחוייבים בהן כלפי הרשות המקומית בה ממוקם הנכס. מבחינתכם כרוכשים פוטנציאליים:

א.  אתם רגועים בכך שאף אחד מהצד שנוטל חלק במכירה, לא "מסובב" אתכם ומציג לכם תמונה שגויה של ההוצאות העתידיות כדי לדחוף לסגירת העסקה.

ב. הערכת השמאי יכולה להיות קלף מיקוח על מחיר הנכס.

ג. כפי שציינו, אתם חוסכים כסף רב ככל שנפלו שגיאות בחישוב הארנונה על ידי הרשות המקומית, ונופלות לצערנו הרבה כאלה, לאו דווקא מכוונת מכוון.

הימנעות מתקלות בהלוואות

אם אתם מחפשים מימון עבור ההשקעה בנכס העתידי שלכם, מרבית המלווים ידרשו הערכת שמאי כדי להבטיח כי הנכס מתומחר באופן הוגן. ביצוע הערכה מצדכם, יכול לסייע במניעת עיכובים במימון.

קבלת חוות דעת אובייקטיבית ונטולת משוא פנים

בעת קביעת שווי שוק הוגן על נכס, שכירת שמאי מקרקעין היא דרך נהדרת להשיג חוות דעת אמיתית ונטולת כל השפעות חיצוניות. משם, תוכלו לוודא שאתם לא משלמים יותר מדי עבור הנכס.

דעו לכם כי מחיר הנכס משפיע גם על שכר טרחת עורך דין מקרקעין, היות ולרוב הוא נגזר מאחוזים ממחירו, ככל שהערכת השמאי תהיה טובה יותר עבורכם, כך, שכר הטרחה יפחת.

הקפדה על כיסוי נאות

ברכישת נכס מסחרי, חברות הביטוח ידרשו הערכת שווי אחרונה כדי לוודא שהן מספקות כיסוי לכל שווי הנכס, לכן, וודאו כי הדבר יבוצע. זה יעניק לכם שקט נפשי נוסף בידיעה שההשקעה שלכם מוגנת.

קביעת יעדי השקעה מציאותיים

בעת קביעת הוצאות ההשקעות שלכם, הערכה יכולה לסייע לכם לבצע חישובים מדויקים יותר ולקבוע יעדים סבירים. זה נכון במיוחד אם אתם מתכננים להשכיר חלקים מהנכס או את הנכס במלואו ולכן, צריכים לקבוע את תעריפי שכירות..

יישוב מחלוקות בעיזבון בצורה הוגנת

כאשר יש צורך להסדיר עזבון או לחלק נכסים, שמאי מקרקעין יכול לתת אומדן של השווי הנוכחי, מה שמקל על הסדר קל יותר עם פחות לחץ ומחלוקות מיותרות שעלולות להוביל לתביעות בבתי המשפט, בין כל הגורמים המעורבים בעיזבון.

הנאה משקט נפשי נוסף

עורך דין מקרקעין יבצע את הבדיקות המקדמיות הרבות, השמאי יבצע את הבדיקות התכנוניות ויוודא שאתם רוכשים נכס נקי מכל פגם בשוויו האמיתי והרי לכם, השילוב המושלם של שיוביל אתם בדרך המושכלת והראויה אל הנחלה!

אלו רק כמה מהסיבות שלעולם אין לבצע השקעה מבלי להזמין תחילה שמאי מקרקעין ביחד עם עורך דין. זה אמנם עולה כסף, אבל זה חוסך לכם במבחן התוצאה הרבה מאוד.