קו למשפט

נקודות תעבורה - מדריך

תוכן [ הסתר ]

נעצרתם על ידי שוטר, והוא כתב לכם דו"ח? בואו נודה באמת – קבלת הקנס היא לא הבעיה האמתית, אלא קבלת הנקודות. כיום, כל עבירת תנועה, גם הקלות ביותר כמו אי לבישת אפוד זוהר, נסיעה ללא אורות או אי מתן זכות קדימה, מובילות לצבירת נקודות. באיזשהו שלב, צבירת הנקודות עלולה להגיע עד לרמה של פסילת הרישיון ל-9 חודשים. במאמר זה, נסביר על שיטת הנקודות, כמה נקודות שווה כל עבירה וכיצד ניתן להימנע מהן.

מהי שיטת הנקודות?

בגין מרבית עבירות התנועה, מוטלות על הנהג שביצע אותן נקודות שבסופו של דבר מובילות לעונשים שונים. ישנן 5 דרגות שונות של נקודות הניתנות בהם לחומרת העבירה. קיומן של נקודות תעבורה בודדות (עד 10 נקודות), אינן גוררות ענישה ולאחר שנתיים, כל עוד לא בוצעו עבירות נוספות, הנקודות הללו נמחקות. נהג שצבר בין 12-22 נקודות, יאלץ לעבור קורס נהיגה נכונה בסיסי (נהיגה מונעת), ובסופו של הקורס יתקיים מבחן. אם הנהג יעמוד במבחן, ימחקו הנקודות שצבר. נהג שצבר 23-35 נקודות יידרש לעבור קורס נהיגה מתקדם ובסופו מבחן. הנקודות ימשיכו עם הנהג למשך 4 שנים במקום שנתיים, מה שיגרום לכך שאסור יהיה לו כלל לקבל נקודות נוספות כדי שרישיונו לא ייפסל. נהג שצבר 36 נקודות פסילה ומעלה – פסילה מידית של רישיון הנהיגה למשך 3 חדשים, ובתום תקופת הפסילה יעבור מבחן עיוני (תיאוריה). צבירה של 36 נקודות ומעלה בפעם השנייה במשך 6 שנים / צבירה של למעלה מ-72 נקודות תוביל לפסילה של 9 חודשים, מבחן עיוני, מבחן מעשי ובדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

עבירות נפוצות וכמה נקודות מקבלים על כל עבירה

  • 2 נקודות - נוסע לא חגור ברכב, נסיעה בלי הפעלת אורות, אי לבישת אפוד זוהר.
  • 4 נקודות – אי עצירה בתמרור עצור, הובלת מטען באופן לא בטיחותי, נהיגה על מדרכה.
  • 6 נקודות – חציית קו הפרדה רצוף, עקיפה לפני מעבר חצייה, כניסה לצומת לא פנויה, ביצוע פרסה במקום אסור/פנייה בניגוד לכיוון החץ וכד’, אי חבישת קסדה.
  • 8 נקודות – שימוש בטלפון בלי דיבורית, הובלת מטען חורג, נהיגה ברשלנות.
  • 10 נקודות – אי מתן זכות קדימה, נסיעה ברמזור אדום, סירוב לבדיקת שכרות.

כיצד ניתן להימנע מצבירת נקודות?

יש להתייחס במלוא הרצינות לצבירת נקודות תעבורה, שעלולות להוביל למצב של פסילת רישיון ולפגיעה משמעותית באיכות החיים של הנהג. עוד לפני הגעה למצב של פסילת רישיון, ישנם דרישות להגיע למבחני וריענוני נהיגה, שגוזלים לא מעט זמן. יש לציין שנקודות התעבורה אינן נרשמות עם קבלת הדו"ח אלא רק ברגע שהדו"ח או הקנס משולמים על ידי הנהג, זאת במטרה לאפשר לנאשם ולסנגוריו לפעול לביטול או להמרה של הסעיף המדובר. תשלום הקנס הינו כהודאה והסכמה, וביחד איתו מתווספות הנקודות. מניעה של נקודות הינה אפשרית במספר צעדים, ועורך דין המתמחה בדיני תעבורה יוכל להוביל אתכם למצב בו אתם מונעים ו/או מוחקים צבירה של נקודות שמאיימת עליכם. ניתן להימנע על ידי בקשה להישפט, ושם להוכיח את צדקתו של הנהג באמצעות עורך דין מתוחכם ומקצועי, לבקש להפחית נקודות באמצעות כתוצאה מן עבירות דומות שחלות עליהן מספר נקודות שונה. ניתן להיעזר בעורך דין כדי לטעון שהעבירה שבוצעה היא הפחותה מבין השתיים וכך לחסוך נקודות יקרות. בנוסף, ניתן להתייצב בקורס נהיגה מונעת שמוחק את הנקודות שנצברו.

נקודות תעבורה – הדרך לפסילת רישיון

נהיגה בטיחותית ועל פי החוקים חשובה בראש ובראשונה על מנת לשמור על חייכם ועל חיי הסובבים אתכם. יחד עם זאת, תקלות קורות, ומבלי לשים לב נהג יכול למצוא את עצמו טובע בנקודות תעבורה בגין עבירות קטנות שהצטברו להן. התייעצות עם עורך דין תעבורה המתמחה במחיקת נקודות הינה קריטית וחיונית לטובת הפחתה בחומרת העונש.

מידע נוסף

עקיפה מסוכנת

כיצד מבטלים דוח תנועה?