קו למשפט

הטרדה בזמן השירות - עברתם חוויה לא נעימה? יש למי לפנות

תוכן [ הסתר ]

לדאבוננו, חיילים וחיילות לעיתים מתחבטים בסוגייה הבאה: מה היא הטרדה מינית בעצם? אם עברתם הטרדה במהלך השירות הצבאי, בין אם בשירות הסדיר או בשירות מילואים וקבע, חובה לטפל בכך. אל תניחו למקרה שלכם ליפול בין הכיסאות. הנה כמה טיפים ודגשים עבור מי שחלילה עבר הטרדה מינית במהלך השירות הצבאי.

מה היא הטרדה מינית? הטרדה מינית בצבא או באזרחות, היא תשומת לב מינית לא רצויה, כאשר האדם המוטרד אינו מסוגל להציע הסכמה, או אינו חש בנוח להביע אי הסכמה. זוהי צורה של אפליה מגדרית ועלולה להוביל לפגיעה פסיכולוגית ופיזית, לעיתים לנזקים נפשיים של ממש אצל קורבנות לתקיפות אלו. בואו נבין ממתי התופעה הזו קיימת, מה עושים כשהיא מתרחשת ואל מי עלינו לפנות.

כיצד מטפלים בהטרדה מינית?

הטרדה מינית אינה תופעה חדשה. למעשה, זה קיים מאז אזור 1800, כאשר נשים החלו להיכנס לכוח העבודה. הטרדה מינית היא ניצול לרעה של כוח, שמשמעותו היא שאדם אחד מנסה לשלוט או להשפיע על פעולותיו של האחר בצורה מינית, גם אם הוא או היא לא רוצים בכך.

הדבר המרכזי שעליכם לדעת על הטרדה מינית בצבא או בכל מסגרת הוא, שזה יכול לקרות במרחבים ציבוריים ופרטיים כאחד. זה יכול לקרות במשרד המפקד, אצל הרס"ר, בעבודה, בבית הספר או בבית. זה לא תמיד כרוך במגע, אבל יכול להיות שההתעללות או ההתעמרות יכללו התעללות מילולית, או איומים באלימות פיזית שנועדו להשפיל או להפחיד את האדם בכניעה.

מה אני עושה אם הטרידו אותי מינית בצבא?

אם חלילה עברתם הטרדה מינית בצבא ובשירות סדיר או מילואים, חשוב לפנות לאנשי המקצוע הנכונים. מעבר לכך שתצטרכו לאתר עורך דין צבאי מומחה בהטרדות מסוגים אלו, יהיה חשוב לקבל גם ייעוץ רפואי או ייעוץ מטעמו של פסיכולוג.

הטרדה מינית היא סוג של אפליה, אל תשכחו את זה. אנשים מסוימים עשויים לחשוב שיש להם זכות לדבר על גופך, לספר בדיחות מלוכלכות או להעיר הערות סקסיסטיות על נשים מכיוון שהן מוצאות את הדברים האלה "מצחיקים". אבל בפועל, אנשים ונשים שמוטרדות – מגיבים לעיתים בגיחוך מתוך תחושות קשות של חוסר נעימות ולחץ. הומור מסוג זה אינו רק בלתי מקובל מבחינה חברתית במקום העבודה, הוא גם עבירה על החוק.

במה יסייע לי עורך דין צבאי להטרדות מיניות?

בשורה התחתונה, עורך דין הטרדות מיניות בצבא יסייע בהגשת תביעה כנגד המפקד המתעלל, אך לא רק. עורך הדין יהיה אחראי על הגנה על הלקוח שהואשם בהטרדה מינית, ויספק גם ייעוץ לאלה שהיו קורבן להטרדה מינית. עורכי דין להטרדה מינית מייעצים לקורבנות גם לגבי זכויותיהם ואחריותם לפי החוק, תוך שהם יכולים גם להעניק סיוע לאנשים שהופלו לרעה בשל מין בדרכים אחרות. והכי חשוב, תפקידו של עורך הדין הוא ללוות אתכם בתהליך ברגישות ואכפתיות.