קו למשפט

רשלנות רפואית

ככל שחלקה של מערכת הבריאות בחיינו הולך וגדל, כך מתרבים המקרים בהם רופאים, אחיות, טכנאים או גופים רפואיים מעורבים במקרים של רשלנות רפואית הגורמים לנזקים גופניים ונפשיים למטופלים. במקרים אלו עולה בצורה משמעותית החשיבות של בחירת עורכי דין נזיקין המתמחים באופן מיוחד בנושאי רשלנות רפואית. הטיפול במקרים מסוג זה מצריכים ידע ייחודי בנוגע לפסיקה המיוחדת לתחום ונסיון ספציפי, ולא כל עורך דין המתמחה בנושאי נזיקין יוכל ליצג אותך בתביעת רשלנות רפואית!

חשוב לשמור את עורך הדין שלך מעודכן בכל עת בשינויים במידה וקורים כאלה או לגבי פניות של הצד השני אליך. עורך הדין שלך צריך לעדכן אותך מצידו בכל התפתחות בתיק שלף, כגון טענות חדשות שהועלו או הצעת פשרה שהוצעה על ידי הצד השני או על-ידי בית המשפט.

חובת הזהירות

לא כל מקרה בו נפגעת כתוצאה מטיפול רפואי הינו בהכרח מקרה של רשלנות רפואית. על מנת שהמקרה יוגדר כרשלנות יש צורך בקיום יסוד של רשלנות בצורה של פעולה רשלנית או של מחדל רפואי שגרמו באופן ישיר או עקיף לנזק. יסוד זה מבוסס על כלל האומר כי גורמים רפואיים חבים כלפי מטופליהם חובת זהירות המתחילה ברגע בו הם קיבלו על עצמם את האחריות למטופל, והפרה חובת הזהירות הינה למעשה אירוע הרשלנות. ההפרה יכולה להיות בביצוע פעולה רפואית שגויה, באיבחון שגוי של בעיה רפואית או בהימנעות מביצוע פעולה חיונית הגוררים בעקבותיהם נזק למטופל.

קבלת תיעוד רפואי

חשוב להעביר אל עורך הדין שלך את מירב המידע והמסמכים הרפואיים הקיימים ברשותך אודות האירוע, וכן טופס ויתור על סודיות רפואית כבר בעת הפגישות הראשונות עמו, וזאת על מנת להקטין את הסיכוי להפתעות במהלך התביעה. עורך הדין יפנה בשמך לגורמים שטיפלו בך, ויציג להם את כתב הויתור על הסודיות. לאחר הצגת כתב זה מחוייבים הגורמים הרפואיים להעביר אל עורך הדין את התיק הרפואי שלך ואת התיעוד המלא לגבי הטיפול אותו קיבלת.

חוות דעת מומחה

לאחר קבלת התיעוד הרפואי יפנה עו"ד שלך למומחה רפואי בכדי לקבל חוות דעת רפואית אשר תומכת בטענת הרשלנות הרפואית. ללא חוות דעת זו אין בדרך כלל טעם בהגשת תביעת פיצויים כלל, מאחר והיא נדרשת על-פי חוק. חוות דעת מסוג זה אינה עניין זול, ולעיתים נדרשות מספר חוות דעת בכדי לבסס את כל טענות הרשלנות אחת לאחת.

גם הצד השני זכאי להביא חוות דעת רפואית מטעמו, ועליך מוטלת החובה לאפשר למומחה הרפואי של הצד השני לבדוק אותך.

במקרים מסויימים, כאשר ישנן חוות דעת מנוגדות משני הצדדים, יורה בית המשפט על קביעת מומחה מטעמו, שיפסוק בין דעותיהן המנוגדות של מומחי הצדדים.

רפואה אסטטית

מקרי רשלנות רפואית אינם מוגבלים רק לבתי החולים, וכיום מופיעים יותר ויותר מקרי רשלנות רפואית הקשורים לתחומי הרפואה האסטטית. אם נפגעת כתוצאה מהסרת שיער שנעשתה בצורה לא מקצועית, או ניתוח קוסמטי שהשתבש, בהחלט מגיע לך פיצוי על כך.

קרא עוד על רשלנות רפואית בניתוח, רשלנות רפואית בהריון, רשלנות רפואית בלידה

מקורות מידע ברשת

  • ערך מילוני בוויקיפדיה.
  • עו"ד שמואל וולפמן מאוניברסיטת חיפה מסביר איך אפשר להבדיל בין טעות אנוש לרשלנות רפואית בווידאו הבא.