קו למשפט

מדריך תביעות ביטוח לאומי

תוכן [ הסתר ]

כאילו לא מספיק קשה לחיות במדינה הזאת, כל חודש אנחנו נאלצים להפריש מהמשכורת שלנו לטובת ביטוח לאומי. אבל – לפני שאתה מתעצבן, קודם כל מדובר בסכום לא מאוד גבוה. שנית, הסכום הזה יכול בהחלט להוכיח את עצמו בשעת צרה.

תאונות עלולות לקרות, בכל מקום עבודה. ובמקרה של תאונה, חלילה, כאשר נוצר מצב של אבדן כושר עבודה זמני או קבוע, בא הביטוח הלאומי ודואג לשמירה על זכויות עובדים ולפיצוי הולם. על מנת לקבל את מה שמגיע לך, תצטרך להגיש תביעה לביטוח הלאומי.

מצבים בהם ניתן לתבוע את ביטוח לאומי

  • תאונת עבודה - מצב בו נפגעת במקום העבודה שלך, בזמן העבודה
  • תאונה בדרך אל או מהעבודה - אם נפגעת בזמן שהיית בדרך למקום העבודה שלך, או בדרך ממנו הביתה, בתנאי שלא חרגת מהדרך הישירה בין מקום העבודה לבית
  • מחלת מקצוע - מחלה או מצב בריאותי שנגרם כתוצאה מתחום העיסוק של העובד ובלעדיו לא היה מתפתח

לכל עובד מגיע מימוש זכויות רפואיות בכל אחד מהמקרים הללו. על מנת שזכויות העובד אכן יתממשו והוא יקבל החזר על הימים בהם נבצר ממנו להגיע לעבודה או פיצוי על מצב של נכות רפואית כתוצאה מהנ"ל, עליו להוכיח כי התאונה שעבר או המחלה ממנה הוא סובל אכן עומדות בקריטריונים של ביטוח לאומי.

איך מגישים תביעה לביטוח לאומי

במקרה של תאונת עבודה או מחלת מקצוע, אחד הדברים החשובים שעליך לעשות הוא פשוט לשמור כל תיעוד אפשרי. עם ההגעה הראשונית לטיפול רפואי כל מסמך שתקבל ישמש אותך מכאן ואילך להגשת התביעה.

כל הטפסים הדרושים נמצאים בסניפי ביטוח לאומי וגם ניתנים להורדה מאתר האינטרנט של המוסד. יש להקפיד ולמלא את הפרטים בתשומת לב, כיוון שהחסרת פרטים מסוימים או אי דיוק עלולה להתברר בהמשך כקריטית לתוצאות התביעה.

לאחר שכל הטפסים יוגשו, יועבר המקרה שלך לבדיקה של ועדה רפואית, בה יוחלט אם אתה אכן עומד בקריטריונים על מנת להיחשב כנפגע עבודה או כסובל ממחלת מקצוע כמוגדר על פי החוק. על פי קביעת הועדה הרפואית את חומרת מצבך, ייקבע סכום הפיצויים שתקבל מהביטוח הלאומי.

אל תוותר על הזכויות המגיעות לך

כשאתה פצוע, חולה וכואב, הדבר האחרון שאתה יכול להעלות על דעתך הוא להתחיל הליך בירוקרטי ארוך ומייגע, אך עליך לא לוותר ולהשקיע את המאמץ. ברוב המקרים תגלה שהטרחה לא גדולה כפי שחששת, וכי כל החלק הבירוקרטי ייגמר מהר מהצפוי.

בסופו של דבר, אם נפצעת בעבודה או חלית כתוצאה ממנה, אתה כנראה לא יכול לחזור לעבוד לתקופה מסוימת, אולי אפילו לא תוכל יותר לחזור ולהתפרנס מהמקצוע שלך. תמורת מעט כאב הראש המגיע עם תביעה כנגד ביטוח לאומי, תוכל בסופו של דבר להחלים ולהתאושש כמו שצריך, בלי להיות טרוד בשאלות של פרנסה ואיך לסגור את החודש.