קו למשפט

הליכי הוצאה לפועל בתקופת הקורונה - מה ניתן לעשות?

תוכן [ הסתר ]

כידוע מערכות ההוצאה לפועל פועלות בימים כתיקונם על מנת לאכוף פסקי דין הנוגעים לתשלום מזונות, משכנתאות, שטרות או תביעות כספיות אחרות. אמצעי האכיפה של ההוצאה לפועל ננקטים רק לאחר שאושרה בקשה לפתיחת תיק בהוצאה לפועל כנגד חייב.

נגיף הקורונה, שהביא עימו למחוזותינו משבר כלכלי עמוק, מעמיד בימים אלו לא מעט משפחות בישראל בפני שוקת שבורה. אנשים רבים, שפוטרו מעבודתם, מתקשים לעמוד בהתחייבויות הכספיות שלהם, בין אם זו המשכנתא לדירה או דמי המזונות שהם נדרשים לשלם. חלקם נאלצים להתמודד גם עם פתיחת תיק נגדם בהוצאה לפועל ופונים בלית ברירה להסתייע בשירותיהם של עורכי דין לענייני הוצאה לפועל במטרה להגן על עצמם כנדרש.

עיקול רכוש

באופן כללי, החייב זכאי להגן על עצמו מול מערכת ההוצאה לפועל. במקרה של עיקול מיטלטלין (כלומר חפצים ולא נכסים כמו דירה או מקרקעין) – צו העיקול הוצא על הרכוש ומיועד להגביל את השימוש שתוכלו לעשות ברכוש. המשמעות של הרכוש המעוקל היא שאם החייב לא ישלם את חובו, אפשר יהיה למכור את הרכוש שלו והכספים שיתקבלו ממכירה זו ישמשו לתשלום החוב.

עיקול הרכוש יכול להתבצע בכמה אופנים:

o הוצאת הפריטים מהמקום בו הם נמצאים כרגע

o השארת הפריטים במקום עצמו, וסגירתם במנעול

o הפרדת הפריטים מרכוש אחר שאינו מעוקל

חשוב מאוד לדעת שגם במציאות עגומה זו, מצבו של החייב עדיין לא אבוד, בעיקר אם עצם העיקול פוגע ביכולת שלו להחזיר את החוב ועורך דין מנוסה יוכל לסייע לו בכך.

מה לעשות לאחר שהוטל צו עיקול על הרכוש שלי?

1. אם קיבלת צו עיקול על הרכוש על ידי רשם ההוצאה לפועל, עלייך לפעול באופן מידי.

2. אם לא נקטת בהליך כלשהו בתיק ההוצאה לפועל עד לקבלת הצו עלייך להגיש בקשה להארכת המועד לנקיטת ההליכים (הכוונה היא להליכים שבהם עליכם לנקוט בעת פתיחת התיק).

האם אוכל לבטל את הצו?

א. אם לא קיבלת הזדמנות לטעון כנגד מתן צו העיקור, ורשם ההוצאה לפועל כבר נתן צו עיקול – הינך רשאי להגיש בקשה לביטול צו העיקול.

ב. אם קיבלת הזדמנות לטעון את טענותיכם כנגד מתן צו העיקול, עדיין יש נסיבות שבהן הינך רשאי לבקש לבטל את צו העיקול (גם אם עדיין לא פרעת את החוב).

עורך דין מיומן בתחום יוכל להדריך אותך בכלל האפשרויות הפתוחות בפנייך לבטל את צו העיקול.

האם תוכל לערער על הצו?

גם לאחר שצו העיקול על המיטלטלין כבר ניתן, יש מקרים שמאפשרים לך לערער על צו העיקול שקיבלת בפני בית המשפט. במקרה של ערעור, חשוב ביותר להתייעץ עם עורך דין שמכיר היטב את הנוהל והחוק בעניין, וידע כיצד לפעול בשמך כך לדוגמא במקרה שיש לך זכות לערעור אוטומטי או שמא עלייך לבקש רשות לערער.