קו למשפט

שעון נוכחות בעסק - למה אסור לוותר עליו?

כל בעל עסק מכיר את הבעיה הזו. הוא מגיע למשרד בבוקר וחלק מהעובדים המשכימים קום מברכים אותו בברכת "בוקר טוב". אך, חלק מהצוות עדיין לא הגיע לעבודה למרות שהיה אמור להיות כבר בתשע במשרד. התופעה הזו אינה נדירה, במיוחד בעסקים קטנים. למרבה המזל יש דרך לעודד את העובדים לקום מעט מוקדם יותר ולהגיע. הכל טמון במנגנון הביקורת שלכם ובהתחלה של ניטור שעות העובדים.

המוצר שעושה את ההבדל

כאשר העובדים שלכם מגלים שאתם מעניקים חשיבות גבוהה לשעת ההגעה בבוקר והמשכורת שלהם נגזרת מכמות השעות שהם נמצאים במשרד, הם יתחילו להגיע יותר מוקדם. לכן, חשוב להציב שעון נוכחות שאותו הם צריכים להחתים בכל בוקר. כאשר הם מעבירים את הכרטיס בשעון הם יודעים שהם מתחילים להרוויח.

אם אתם משלמים להם את אותה המשכורת אם הם עובדים בין 9:20 לשעה 16:00, כמו אם הגיעו ב- 9:00 ל-16:00, לא תהיה להם סיבה להגיע בזמן. אם הם יודעים שאתם מקצצים שליש שעה של עבודה (20 דקות) בכל יום מהמשכורת, הם ישארו לאורך כל שעות העבודה שסיכמו עמכם.

השפעה על שעות ההפסקה וסיום היום

ההשפעה של שעוני נוכחות ניכרת ביום כולו. אם יש שעון שמתעד את הפסקות הסיגריה וארוחת הצוהריים, וכן מתעד את השעה שבה עזבו את המשרד, הם יהיו יותר שעות בעבודה. כל ניכוי של מספר דקות ביום משמעו פחות שעות בסוף החודש. השעון שהצבתם על הקיר ישמש עבורם כאינדיקציה במהלך היום לשעות שצברו. אם השכלתם להתקין שעון חכם, הכולל אפשרות של העובד לראות כמה שעות עבד עד כה, הדבר יתמרץ את העובד להיות יותר זמן במשרד וכמובן לבצע פעולות רבות יותר במהלך היום.

השעון הזה עוזר לכם לשמור על החוק

לתיעוד מדוייק של השעות יש תפקיד חשוב נוסף. הוא מסייע לכם לשמור על החוקים הנוקשים במדינת ישראל הנוגעים לזמן ההפסקה המגיע לעובד ולתשלום עבור שעות נוספות. הדו"ח שניתן להפיק משעון דיגיטלי מאפשר להראות במקרה של מחלוקת לבית המשפט כי אכן הענקתם לעובד את שכרו על פי חוק והתייחסתם לחיוב למתן הפסקה בכל מספר שעות נתון. חשוב כמובן לברר מה אומר החוק כיום בנושא, ולוודא כי אתם אכן עומדים בכללים.

קל מאד לחשב שכר

היתרון האחרון שיש לשעון זה הוא היכולת לתת דו"ח מסודר לחשב השכר בעסק או למזכירה המחשבת את שעות העבודה לצורך שקלול משכורת העובד. במקום לנסות לשמור קבצי אקסל או להקליד רישום ידני של העובד על השעות שעבד, כל השעות מוזנות למאגר מידע ונשמרות בו לעת הצורך. בסוף כל חודש המשכורת יכולה להיות מחושבת בתוך דקות אחדות עבור כלל העובדים בעסק. כל־כך פשוט וכל כך משתלם. אז אם עדיין אין לכם שעון נוכחות בעסק או שיש לכם שעון ישן ולא אפקטיבי, שדרגו לגרסה חדשה ומשודרגת.