קו למשפט

אובדן כושר עבודה

תוכן [ הסתר ]

כולנו קמים מדי בוקר לשגרת יומנו, הולכים לעבודה, וטרודים בעיקר בדאגות היומיומיות הקטנות שלנו. כולנו יודעים עד כמה החיים שלנו שבריריים, אבל מי בכלל חושב על זה? כדי שלא תגיע למצב של אובדן כושר עבודה מבלי להיות מכוסה, כדאי שתחשוב על זה, עכשיו, ואז תסיר את הדאגה מליבך.

אם חלילה, מצאת את עצמך במצב של חוסר יכולת לעסוק במקצוע שלך או בכל מקצוע אחר, חשוב לדעת כי יש מה לעשות. הפעולה הראשונה שעליך לבצע, היא לפנות לעורך דין המומחה לדיני עבודה. אנחנו ננסה להסביר לך למה.

מה זה אובדן כושר עבודה?

דיני עבודה קובעים כי מי שעבר תאונה כלשהי או מחלה, ובעטיה הוא סובל מ- 75% נכות לפחות, איבד את כושר העבודה שלו, ואינו יכול לעסוק במקצועו או בכל תחום עיסוק אחר. אובדן כושר עבודה יכול להיגרם עקב תאונת עבודה אך גם יכול לקרות ללא כל קשר למקום העבודה שלך.

ביטוח אובדן כושר עבודה

אם דרך המעסיק שלך או באופן עצמאי, תוכל לבטח עצמך בפוליסה למצב של אובדן כושר עבודה. לכל חברת ביטוח ישנן הדקויות שלה לגבי הכיסוי שהפוליסה מעניקה. ישנן פוליסות המדברות על נכות שאינה מאפשרת לך לעסוק במקצוע שלך, ופוליסות אחרות ידברו על נכות שבעטיה אינך יכול לעסוק לא במקצוע שלך ולא בשום מקצוע אחר.

מצב של אובדן כושר עבודה יוגדר לאחר בדיקות רפואיות מקיפות ויכול להיקבע כתמידי או כזמני. בשני המקרים, אם יש לך פוליסת ביטוח למקרים כאלו, מגיעה לך הקצבה חודשית במקום ההכנסה הקבועה שלך, שאבדה.

אם בעקבות הפגיעה אובחנת כמי שאיבד את כושר העבודה שלו, תהיה זכאי לתגמול חודשי מחברת הביטוח עד לאחד מהמצבים הבאים:

  • עד ליום מותך
  • עד למועד סיום פוליסת הביטוח
  • עד לגיל הפרישה שלך
  • אם מדובר באובדן זמני של כושר העבודה שלך, תקבל תגמול עד החלמתך וחזרתך לעבודה

מתי מתחילות הבעיות?

נהוג לחשוב כי הבעיות מתחילות אם אין לך ביטוח. זה, כמובן, נכון, אך לא רק. גם אם אתה מבוטח, בשעת צרתך הגדולה אתה עלול להיתקל בפרצופן האמיתי של חברות הביטוח, שיעשו הכל על מנת להימנע מתשלום הפיצוי שמגיע לך עקב אובדן כושר עבודה.

פתאום יצוצו כל האותיות הקטנות, המסמכים הרפואיים שלא ידעת שעליך להציג, ואתה עלול למצוא את עצמך ללא הכנסה ממקום עבודתך וללא פיצוי הולם. את כל הפתלתלויות והדרישות של חברות הביטוח מכיר כל עורך דין המתמחה בתחום. ליווי מקצועי שכזה מתחילת הדרך יבטיח לכם שבכל שלב תדעו בדיוק כיצד לפעול.

גם ביטוח לאומי הוא מקור לקבלת פיצוי עקב תאונת עבודה או אובדן כושר עבודה. לעיתים ניתן לתבוע גם את הביטוח וגם את הביטוח הלאומי. העניינים מתחילים להסתבך, נכון? אין מנוס אלא לפנות לעזרתו של איש מקצוע. רק כך תקבל את המגיע לך, ולא תמצא את עצמך נופל בין הכיסאות רק בגלל חוסר ניסיון וידע מתאים.

פניה לעורך דין: איך מתי וכמה

את התביעה לחברת הביטוח יש להגיש תוך שלושה חודשים מרגע הפגיעה. מומלץ ביותר לפנות לעורך דין כבר בעת ניסוח התביעה. בהגשת תביעה כל פרט קטן עלול להיות קריטי, ועורך דין המנוסה בנושא תביעות אובדן כושר עבודה יידע להתחמק מכל המוקשים ולהשיג עבורך לא פחות ממה שמגיע לך.

מידע נוסף בנושא אובדן כושר עבודה: