קו למשפט

מס רכישה

תוכן [ הסתר ]

עלותה של דירה בישראל איננה מסתכמת במחיר הדירה, אלא כרוכה בתשלום נוסף של מס רכישה המוטל על כל אזרח ישראלי מטעם רשות המיסים בישראל.

משפחות רבות משקיעות הון עתק בקניית החלום הישראלי האולטימטיבי – דירת מגורים חדישה, אולם לפעמים חוסר היכולת הכלכלית לעמוד בתשלומי המשכנתא הגבוהים ובתשלומי המס המרובים, לרבות: מס רכוש, מס שבח, מיסוי מקרקעין ועוד, מרתיע זוגות רבים המעוניינים לרכוש דירת מגורים בישראל.

במאמר הבא, נסביר מהו מס הרכישה ונעניק טיפים מנחים להפחתת שיעור מס הרכישה.

מהו מס רכישה?

מס הרכישה הוא מס פרוגרסיבי, המוטל לפי חוק מיסוי מקרקעין על כל תושב ישראלי, הרוכש נכס מקרקעין בישראל, לרבות: חנות, משרד, בניין, עסק, דירת מגורים, חנות או מגרש ומחויב להצהיר עליו בפני רשות המיסים ולשלם את חלקו בתשלום מס הרכישה.

גובה מס הרכישה הינו יחסי לשווי הנכס והוא נקבע על ידי שר האוצר באישור של ועדת הכספים של הכנסת, כאשר תשלום מס הרכישה פוטר את בעל הנכס מהעברת תשלום נוסף עבור רישום הדירה בטאבו.

מהו גובה שיעור מס הרכישה על דירות מגורים?

כפי שנאמר קודם, מס הרכישה הוא מס פרוגרסיבי המחושב בשיעור יחסי מערך הדירה במעמד הרכישה.

כיוון שמדובר במס פרוגרסיבי, ישנן מדרגות מס רכישה, הנקבעות על ידי שר האוצר וועדת הכספים ומתעדכנות כל שלושה חודשים בהתאם לשיעור עליית מדד שירותי הדיור, המצביעות על גובה שיעור מס הרכישה, המוטל על כל רוכש דירה בישראל.

טבלת מס רכישה הינה כדלקמן:

 • מדרגה ראשונה - דירה בשווי של עד 907,700 ₪, איננה מחויבת בתשלום לרשויות המס בישראל.
 • מדרגה שנייה - דירה בשווי של עד 1,275,690 ₪, מחויבת בתשלום למס רכישה בשיעור של 3.5% אחוז.
 • מדרגה שלישית - דירה בשווי של למעלה מ - 1,275,690 ₪, מחויבת בתשלום למס רכישה של 5% אחוז.

כך למשל, חישוב מס רכישה עבור קניית דירה ששווייה מיליון ₪, תחויב בתשלום למס רכישה בשווי של 25,657 ₪.

מי זכאי לפטור או להפחתה ממס רכישה?

על פי חוק מיסוי מקרקעין (מס שבח, מס מכירה ורכישה) לשנת 1963, רשות המיסים בישראל, מעניקה פטור ממס רכישה עבור:

 • עולים חדשים - עולה חדש המחזיק בתעודת עולה, זכאי למס רכישה מופחת בשיעור של 0.5% עד לגובה מדרגת המס השנייה.
 • נכים - נכה בעל דרגת נכות לצמיתות גבוהה (, 90%, 50%100% עם סייגים נוספים לגבי 19% אחוזי נכות), זכאי לתשלום מס רכישה בשיעור מופחת של 0.5% אחוז.
 • דירה במתנה מקרוב - דירה אשר נתקבלה במתנה מקרוב משפחה, זכאית לשיעור מס רכישה מופחת בגובה של 1/3 אחוז משווי הדירה.
 • בני משפחות שכולות או נפגעי פעולות איבה - נפגעי פעולות איבה או בני משפחות שכולות בדרגת קרבה של אלמנההורה או יתום עד גיל 40, זכאים לשיעור מס רכישה מופחת בגובה של שליש אחוז מערך הדירה.

כך תשלמו פחות מס רכישה

איגדנו למענכם מספר טיפים מנצחים אשר יסייעו לכם להפחית את גובה שיעור מס הרכישה:

 • אחריות על היטל שבח - דרך נוספת המסייעת בהפחתת מס הרכישה הוא אם תקחו על עצמכם את תשלום היטל ההשבחה על הדירה ממוכר הדירה ותוכלו לנכות ממחיר הדירה את סכום ההיטל וכך לשלם פחות מס רכישה.
 • פיצול עסקת רכישת הדירה - במידה ורכשתם דירה וברצונכם להפחית מתשלום מס רכישה נסו לפצל בין עסקת קניית הדירה ובין עסקת קניית המזגנים והארונות שאיננה מחויבת בתשלום מס וכך תוכלו לחסוך לעצמכם כסף רב.
 • עיכוב עסקת הרכישה - אם ברצונכם לחסוך עוד כמה גרושים תוכלו לעכב את מועד החתימה על חוזה רכישת דירה עד למועד קביעת מדרגות המס לפי שינויי מדד שירותי הדיור ותוכלו להרוויח מעליית מדד המחירים ולהוזיל את עלויות המס כיוון שדרגת המס הגבוהה תהיה גבוהה יותר כך, שסכומים שימצאו מתחת לתקרת המס יוכלו ליהנות מתשלום מס מופחת.
 • מכירת דירתכם הנוספת במועד - לעיתים כדאי לכם לוותר על 3000 דולר במחיר דירתכם הישנה, בכדי שתוכלו בתוך 24 חודשים מיום מעמד קניית הדירה החדשה, למכור את דירתכם הישנה וליהנות ממדרגת מס מופחתת.

לסיכום, אם ברצונכם לרכוש דירה חדשה שיקלו את הטיפים שצוינו במאמר זה ותוכלו להפחית בצורה משמעותית מתשלום מס רכישה. התייעצות עם ועץ מס מקצועי, תסייע לכם בתהליך.