קו למשפט

כיצד מבטלים דוח תנועה?

קיבלתם דוח תנועה ואתם מעוניינים לדעת האם ניתן לבטלו?  או מהן הפעולות הנדרשות עבור ביטול דוח תנועה? במאמר הבא תוכלו למצוא את התשובות לכל השאלות שמעסיקות אתכם.

ראשית נבין מה הוא דוח תנועה?

רבים חושבים כי מדובר בקנס כספי שניתן בגין עבירת תנועה, אך זה לא תמיד מסתכם בזה. במקרים לדוח התנועה יתלוו נקודות תעבורה שיתווספו לרישום התעבורתי שלכם. במקרים חמורים אף יותר, זה עלול להסתיים בשלילת רישיון הנהיגה לתקופה ממושכת

סוגים של עבירות תעבורה שבגינם ניתן לקבל דוח

ישנן מספר סוגים של עבירות תנועה וענשים כגון קנס כספי, צבירת נקודות תעבורה והזמנה לדין, משתנים בהתאם לחומרתן.

מהירות מופרזת

מהירות מופרזת היא עבירה נפוצה מאד בכבישי ישראל, והעונשים עליה תלויים בטווח החריגה מהמהירות המותרת ובסוג הדרך.

מה הכוונה? טווח החריגה מהמהירות תלוי בסוג הדרך- דרך עירונית או בין עירונית. במידה ונהגתם במהירות מופרזת בדרך עירונית העונש הצפוי יהיה חמור יותר. במקרה הגרוע ביותר תקבלו זימון לבית משפט ו-10 נקודות תעבורה.

עקיפה מסוכנת

עקיפה מסוכנת היא: עקיפה כאשר הנהג חוצה קו הפרדה רצוף, או מבצע עקיפה כאשר הדרך אינה פנויה והעקיפה נעשית בתנאי בראות לקויה. מאחר ומדובר בעבירה חמורה, בעלת סיכון גבוה אתם צפויים לקבל זימון לבית המשפט ו-10 נקודות תעבורה.

אי ציות לרמזור אדום

זוהי אחת העבירות הנפוצות ביותר. אכיפתה מתבצעת ע"י שוטרים ומצלמות.  אם ביצעתם עבירה זו אתם צפויים לקבל קנס של 1,000 ₪ ו-10 נקודות תעבורה.

 

אי ציות לתמרור עצור

לרוב העונש על עבירה מסוג זה הוא קנס של 250 ₪ ו-4 נקודות תעבורה, בתנאי שלא נגרם סיכון להולכי רגל או רכבים אחרים בסביבה.

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות משתייכת לקטגוריה של עבירות תנועה חמורות מאד. חשוב לדעת שבין אם מדובר בנהג ותיק או נהג חדש כל כמות אלכוהול שתמצא בגופו תחשב כנהיגה בשכרות. העונש על עברה זו חמור מאד ועשוי להגיע לפסילת רישיון הנהיגה לתקופה ממושכת.

 

האם ניתן לבטל דוח תנועה?

התשובה הפשוטה לשאלה זו היא כן, יש אפשרות להביא לביטול של דוח תנועה או לפחות להמיר אותו לאזהרה. אך לא מדובר בתהליך פשוט ורוב הנהגים ששולחים בקשה לביטול הדוח נענים בשלילה ואלו שבוחרים להישפט מורשעים מאחר ולא בקיאים בכל דיני התעבורה, אך אין זה אומר שהדבר בלתי אפשרי לכן חשוב להבין מהן העילות לביטול דוח תנועה ולשם כך מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה.

מה העילות לביטול דוח תנועה?

על מנת שהתביעה המשטרתית תוכיח את ביצוע העבירה, עליה לעמוד בתנאים מסוימים שנקבעו בחוק. ככל שהתביעה לא תעמוד בתנאים הסיכוי לביטול הדוח גדל.

הנה כמה דוגמאות שיעזרו לכם להבין:

דוח על טלפון נייד: על התביעה להציג תשתית ראייתית חזקה על מנת להוכיח שאכן השוטר הבחין בנהג אוחז בטלפון, ע"י הפרמטרים הבאים:

  • השוטר תעד בכתב דרך איזה חלון הבחין בעבירה וכי יצר קשר עין עם הנהג.
  • על השוטר לציין סממנים מזהים של הטלפון כמו סוג, צבע וכד'
  • דוח שנכתב בכתב לא קריא יכול להביא לביטולו.

 

דוגמא נוספת: עילות לביטול דוח על מהירות מופרזת עם אקדח לייזר:

  • על השוטר לציין קשר עין רציף מרגע נעילת המהירות ועד לעצירה מוחלטת של הרכב.
  • בלילה יש למדוד אך ורק במקומות בהם מותקנת תאורת רחוב.
  • במרחק של מעל 300 מטרים על השוטר להשתמש בחצובה.

 

ישנן הרבה עילות לביטול דוחות תנועה, הגישו בקשה לביטול הדוח רק כאשר אתם בטוחים שיש מקום אמיתי לביטולו.

עם קבלת הדוח לפנינו שלוש אפשרויות:

תשלום הדוח תוך 90 ימים

ניתן לבצע את תשלום הדו"ח דרך אתר האינטרנט או בהגעה פיזית לסניף הדואר. בטרם התשלום, בדקו את רישום נקודות התעבורה שלכם, יכולה להיות לזה השפעה על רישיון הנהיגה שלכם, במיוחד אם אתם מוגדרים כ"נהג חדש". חשוב לציין שתשלום היינו הוכחה למעשה העברה.

הגשת בקשה לביטול דוח תנועה עד 30 ימים

במידה ואתם חושבים שהדוח שקיבלתם אינו מוצדק אתם יכולים לערער. כאמור יש עבירות תנועה בהן ניתן לבקש להמיר את דוח התנועה באזהרה.

 

הגשת בקשה להישפט עד 90 ימים

את הבקשה יש להגיש למזכירות בית המשפט לענייני תעבורה, רק במקרים בהם הדוח לא שולם. הגשת הבקשה כרוכה בתשלום אגרה ויש לציין את עובדות המקרה בצירוף מסמכים התומכים בהן. חשוב לדעת – בית המשפט יכול לשנות את גובה הקנס ובמקרים מסוימים להחמיר את העונש.

 

אפשרות נוספת היא להגיש בקשה להמרת הדוח לאזהרה:

מתן אזהרה מהווה רישום של העברה במאגרי מידע של המשטרה אך אין לזה השפעה מיידית על רישיון הנהיגה של הנהג. על אף שמתן אזהרה נתון לשקול הדעת של השוטר, הנהג יכול להגיש בקשה לדוח אזהרה בדומה לבקשה לביטול הדוח.

עבירות חמורות לא ניתן להמיר לאזהרה.

איך ניתן להגיש בקשה לביטול דוח משטרה?

מאחר ובקשה לביטול דוח משטרה אינה הליך שיפוטי, היא יכולה להיעשות ע"י הנהג עצמו. יש לשלוח בדואר רשום ל"מרכז פניות הנהגים הארצי" בקשה לערעור על דוח תנועה, חשוב שהבקשה תהיה מנומקת ותכלול את הסיבה לביטול הדו"ח.

 

מידע נוסף

עקיפה מסוכנת

נקודות תעבורה