קו למשפט

עורכי דין נזיקין

תוכן [ הסתר ]

בכל שנה נפגעים בני אדם רבים מנזקים שנגרמו להם כתוצאה מרשלנות של אדם אחר (או כתוצאה מרשלנות שלהם עצמם). דיני נזיקים עוסקים בנושא הפיצויים המגיעים לאדם בשל נזקים אלו, והטיפול בהגשת תביעה בנושא נעשה באמצעות עורכי דין המתמחים בנושאי נזיקין. גם אם מדובר על תאונת דרכים, וגם אם מדובר על נפילה לתוך בור שלא היה מסומן כראוי, אם נפגעת על-ידי גורם חיצוני כלשהו, יתכן כי מגיעים לך כספי פיצויים עבור נזק זה. בחירת עורך דין נזיקין טוב יכולה לאפשר לך למצות את הזכויות שלך, ולקבל פיצוי כספי נאות.

עורכי דין רבים יהיו מוכנים לקבל את התיק שלך בעבור תשלום שהינו אחוז מסויים מתוך הפיצויים שיפסקו לך על ידי בית המשפט. ככל שהפיצוי הצפוי גבוהה יותר, כך גדול הסיכוי שעורך דין יקבל על עצמו את הסיכון של הפסד במשפט. אחוז שכר הטירחה של עורך הדין נובע בדרך כלל מרמת המומחיות שלו, מרמת הקושי של התיק ומגובה הפיצוי הצפוי.

תאונות דרכים

תביעות הפיצויים הנפוצות ביותר כיום הינן תביעות לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף או נזקי רכוש שנגרמו במהלך תאונת דרכים. תביעות אלו מוגשות בדרך כלל כנגד חברת הביטוח המבטחת את הרכבים שהיו מעורבים בתאונה. על מנת להסדיר את נושא הביטוח עבור תאונות דרכים הוכן חוק מיוחד הנקרא "חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים" (הידוע גם בשם פלת"ד) שמכסה את נושא הגדרת הנזקים ואת נושא הגדרת הפיצויים עבור תאונות אלה. כל יתר הנושאים הקשורים לדיני נזיקין מטופלים באמצעות פקודת הנזיקין.

המשמעות העיקרית של חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הינו שנושא תשלום הפיצויים אינו כרוך בנושא הוכחת האשמה של נהג זה או אחר או בנושא האחריות לתאונה. בעבר היו בתי המשפט עוסקים רבות בסוגיה של אשמת מי התאונה, ואחוז ניכר מן הדיונים היה מבוצע דרך עורכי דין נזיקין שהתמחו בנושא. כיום מגיש כל מעורב בתאונה תביעה כנגד חברת הביטוח שלו, ללא תלות בנושא האשמה. עם זאת, חברות הביטוח מעסיקות עורכי דין שההגנה עליהן הוא כל עיסוקם, ולכן בחירת עורך דין המתמחה בנושא תאונות דרכים הוא נושא חשוב. עם זאת כדאי לזכור כי עורכי דין העובדים בשירות חברות ביטוח נוחים הרבה יותר בנושא פשרות גם במידה ולא ברור כלל כי מגיע למבוטח פיצוי, וכל זאת על מנת "לסגור את התיק". עורך דין טוב ידע לבצע סגירה כזו שתאפשר קבלת פיצויים מהירה וללא הצורך בהתדיינות ארוכה ויקרה בין כותלי בית המשפט.

רשלנות רפואית

ככל שחלקה של מערכת הבריאות בחיינו הולך וגדל, כך מתרבים המקרים בהם רופאים, אחיות, טכנאים או גופים רפואיים המעורבים במקרים של רשלנות רפואית הגורמים לנזקים גופניים ונפשיים למטופלים. במקרים אלו עולה בצורה משמעותית החשיבות של בחירת עורכי דין נזיקין המתמחים בנושאי רשלנות רפואית באופן מיוחד (קרא עוד על עורך דין רשלנות רפואית). הטיפול במקרים מסוג זה מצריכים ידע ייחודי, ונסיון ספציפי בתחום, מאחר ומדובר בדרך כלל בתביעת אנשים שזהו תחום התמחותם, ועורך הדין נדרש לידע מיוחד בכדי להוכיח לממומחה כי הוא טעה בפעולותיו או באבחון אותו ביצע של הבעיה הרפואית שהובילה אותך אליו. לא כל עורך דין המתמחה בנושאי נזיקין יוכל ליצג אותך בתביעת רשלנות רפואית!

מקרי רשלנות רפואית אינם מוגבלים רק לבתי החולים, וכיום מופיעים יותר ויותר מקרי רשלנות רפואית הקשורים לתחומי הרפואה האסטטית. אם נפגעת כתוצאה מהסרת שיער שנעשתה בצורה לא מקצועית, או ניתוח קוסמטי שהשתבש, בהחלט מגיע לך פיצוי על כך.

תחומי נזיקין נוספים

קיימים תחומים רבים נוספים המאוגדים תחת מטריית הנזיקין. הנה כמה מהם:

  • רשלנות מקצועית - מקרים בהם איש מקצוע (מהנדס, רואה חשבון, עורך דין וכו') התרשל בתפקידו, ובכל גרם לנזק.
  • לשון הרע - נזקים שנגרמו לך כתוצאה מדברים זדוניים שנאמרו אודותיך על ידי צד שלישי.
  • נזקים אישיים - במידה וננשכת על ידי כלב, הופל עליך חפץ או נגרם לך נזק על ידי אדם פרטי, ניתן לתבוע אותו על נזקים אלו.
  • תאונת עבודה - במדיה ונגרמו לך נזקים כתוצאה מעבודתך אצל מעסיק כלשהו, ניתן לתובע את המעסיק ואת ביטוח לאומי על נזקים אלו.

קיימים מקרים רבים נוספים בהם ניתן להפעיל את פקודת הנזיקין, ותחומים רבים בהם עו"ד נזיקין העוסק בנושא צריך להתמחות, ואנו משתדל לכסות גם אותם באתר זה.

איסוף הנתונים

הנושא החשוב ביותר אותו צריך לזכור בנושא נזיקין הוא תיעוד מסודר של האירוע בגללו מוגשת התביעה. במידה והיו לאירוע עדים שיכולים לתמוך בגרסתך כדאי לקבל את פרטיהם המדוייקים. במידה וקיימים מסמכים המוכיחים את מידת הנזק שנגרם לך, כגון מסמכים רפואיים או מסמכים של אנשים מקצוע אחרים (שמאים, מוסכניקים או אפילו פסיכולוגים שטיפלו בך לאחר האירוע) כדאי לאסוף אותם לתיק מסודר. בנוסף נדרשים כמובן המסמכים הבסיסיים כמו פוליסת ביטוח, רשיון רכב וכדומה.