קו למשפט

הסכם גירושין

החלטה על גירושין היא אף פעם לא החלטה קלה, אבל במקרה של גירושין הקשיים ממשיכים להיערם גם לאחר שההחלטה נלקחה. אחד הדברים הקשים ביותר לרוב הזוגות הוא ניסוח הסכם גירושין והסכמה על סעיפיו.

בסופו של דבר, כל החלטה על גירושין צריכה להסתיים בהסכם. ישנם זוגות שהפרידה ביניהם נעשית תוך מאבק ומעורבות של רגשות קשים, ופעמים רבות רק אחרי דיונים ממושכים, מחליט בית המשפט על הסכם שמחייב את שני הצדדים.

זוגות רבים מנסים להגיע בעצמם לניסוח של הסכם גירושין, כאשר ההחלטה על הפרידה מגיעה בהסכמה של שני הצדדים וברוח טובה. את ניסוח ההסכם כדאי בכל מקרה לערוך בייעוץ של עורך דין ועליו לקבל אישור של בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה.

תוכן [ הסתר ]

מטרתו של הסכם גירושין

כשבני זוג מתחתנים הם בונים תא משפחתי ביחד. עם הגירושים, במיוחד כאשר ישנם ילדים ורכוש משותף, יש צורך להגדיר מחדש את התא המשפחתי הזה. אם מדובר בבני זוג ללא ילדים, יש להגיע להסכמה כיצד לחלק ביניהם את הרכוש ולחזור לחיות בנפרד.

אם יש ילדים בתמונה, גם לאחר הגירושין בני הזוג יהיו תמיד שותפים לתא משפחתי אחד. אמנם תא משפחתי מחולק, אך עדיין קיים, ושיש בו צורך לשמור על קשר, לשתף פעולה ולהגיע להחלטות על עתיד הילדים.

בניסוח הסכם גירושין המטרה היא לנסות ולכסות את כל התחומים שעלולים להוות מחלוקת בהווה או בעתיד ולסכם את דרך ההתנהגות לגביהם מראש. ככל שדברים יהיו יותר ברורים, כך יוכלו בני הזוג למנוע בעיות בעתיד הקרוב או הרחוק ולהצליח לשמור על התא המשפחתי החדש שנוצר, שלו ושקט.

הסעיפים העיקריים של הסכם גירושין

ישנם שלושה סעיפים עיקריים בכל הסכם גירושין:

  • חלוקת רכוש - נושאים כספיים הם סלע מחלוקת גדול ובעייתי בתהליכי גירושין. בסעיף חלוקת הרכוש יש להגדיר ולהחליט על אופן החלוקה של כל נכסי הזוג, של חשבונות הבנק המשותפים ושל הרכוש שצברו. יילקחו החלטות בנוגע לרכוש ולנכסים שנצברו במהלך החיים המשותפים וכן לגבי הרכוש והנכסים שהביא עמו כל אחד מבני הזוג אל הנישואין.
  • מזונות - כל הפרטים הקשורים לתשלום המזונות צריכים להיות מוגדרים מראש. מגובה התשלום ועד למועד בו יינתן, כולל מחשבה על מקרים של הוצאות מיוחדות וחלוקת הנטל הכספי שהן מצריכות ועוד.
  • משמורת על הילדים - שוב, נושא קריטי בכל הסכם גירושין – הסדרי הראייה והמשמורת על הילדים. שאלות של משמורת משותפת- כן או לא, כיצד נקבעים הסדרי הראייה וכיצד ליישם אותם בצורה שתיטיב עם כל הנוגעים בדבר ובמיוחד עם הילדים.

סעיפי הסכם הגירושין – ואלו רק העיקריים שבהם – צריכים להיות מוגדרים וברורים עד לפרטים הקטנים ביותר. עזרה מקצועית של עורך דין היא מצרך נחוץ וחיוני, על מנת להבין בדיוק מה משמעותו של כל סעיף, על מה אתם בעצם מסכימים ומה הם הפרטים החשובים אותם שכחתם.

עבורכם זו פעם ראשונה, ובתקווה גם אחרונה, אבל עורך דין מנוסה שראה כבר מקרים כל כך רבים, יודע לזהות בכל הסכם גירושין את הצרות שעוד עלולות להתעורר. הידע, הניסיון והאובייקטיביות שלו יוכלו לעזור לכם להימנע מטעויות מיותרות ולסיים את הקשר על הצד הטוב ביותר.