קו למשפט

דיני עבודה וזכויות עובדים

בשנים האחרונות, אנו עדים ליותר ויותר מקרים משפטיים הנוגעים לחוקי דיני עבודה בישראל. מדובר בתחום משפטי רגיש ביותר העוסק לרוב במקרים בהם קופחו זכויותיהם של שכירים על ידי מעסיקיהם. המחוקק הישראלי, שהטיב להבין את הפער ואת חוסר האיזון השורר ביחסי הכוחות שבין המעסיק לעובד, ייסד שורה של חוקי יסוד וחוקי מגן, שבבסיסם נועדו לתת מענה משפטי שלם במקרים בהם נעשתה פגיעה חמורה בארסנל זכויות עובדים.

במאמר הבא, נסביר אודות חוקי דיני עבודה ומשמעותם.

על תחום דיני עבודה

דיני עבודה הוא תחום השייך למשפט העבודה, אשר מאגד לתוכו את כלל הזכויות המוענקות מתוקף חוקי המגן שנחקקו בישראל. כל מעסיק מחויב לקיים את כלל מקבץ זכויות העובד, כאשר כל קיפוח, חילול או אי עמידה ביישום זכויות אלו, הינה עבירה פלילית. מנגד, העובד איננו רשאי לוותר על זכויות אלו ובמידה וזכויותיו נפגעו על ידי מעסיקו, הוא רשאי להגיש נגדו תביעה בבית דין לעבודה הסמוך לאזור מגוריו באמצעות ייצוג של עורכי דין דיני עבודה.

אילו חוקים נכללים בדיני עבודה?

משפט העבודה הוא תחום עשיר ומגוון הכולל בתוכו שורה של חוקי דיני עבודה, כדוגמת החוקים הבאים: זכויות נשים עובדות בהריון או לידה, תשלום שכר מינימום, פיצויי פיטורין, הטרדה מינית בעבודה, זכויות עובד בפרישה, דמי מחלה, החזר נסיעות, הלנת שכר, הרעת תנאים, הפליה בעבודה, זכויות ביטוח פנסיה, ניצול עובדים, תשלום שעות נוספות ועוד.

מה לעשות אם קופחו זכויותיכם במקום העבודה?

אם הנכם עובדים שכירים והייתם עדים לפגיעה בזכויותיכם האלמנטאריות, תוכלו לפנות אל משרד עורכי דין לדיני עבודה ולקבל חוות דעת וייעוץ משפטי בנושא דיני עבודה ולהעריך את סיכויי התביעה שלכם. כמו כן, תוכלו להיכנס אל פורום דיני עבודה באינטרנט ולקבל ייעוץ משפטי מקצועי וחוות דעת מפי חברי הפורום, שהתמודדו בעבר עם מצבים דומים במקום עבודתם.

כיצד לבחור עורך דין מתאים למשימה?

אם החלטתם להגיש תביעה משפטית כנגד מעסיקכם בבית דין לדיני עבודה באזור מגוריכם, אנו ממליצים לכם לבחור עורך דין, אשר יעניק לכם ייצוג מלא לאינטרסים שלכם בבית המשפט, לשם כך אנו ממליצים לכם לבחון את הפרמטרים הבאים:

  • תחום התמחות - אחד מן הפרמטרים החשובים לבחירת עורך דין, הוא תחום התמחותו. שכון עורך דין שלא עסק מימיו בתביעות העוסקות בדיני עבודה, לא יוכל לספק לכם את ההגנה המשפטית הדרושה לכם. לפיכך שכרו את שירותיו של עורך דין המתמחה בדיני עבודה.
  • וותק וניסיון בייצוג לקוחות בתחום דיני עבודה - עוד פרמטר החשוב להצלחת סיכויי זכייתכם בתביעה המשפטית הוא הניסיון והוותק שצבר עורך דינכם בייצוג סוגיות משפטיות שונות בתחום דיני העבודה.
  • אחוז הצלחות בתביעות קודמות - אומנם, עורך הדין לא יכול להבטיח לכם זכייה בתביעה, אולם אחוזי הצלחה בתביעות קודמות בסיטואציות משפטיות דומות, עשויות להעיד כי מדובר על עורך דין ממולח ומקצועי.
  • שכר טרחה - עריכת דין הוא תחום עיסוק חופשי ולכן אין תו מחיר אחיד לכל עורכי הדין בישראל. אי לכך ובהתאם לזאת, אנו ממליצים לכם לבחור בעורך דין עימו תוכלו לסכם על שכר טרחה הוגן וסביר.
  • אמינות וסודיות - כמו בכל תחום משפטי ובעיקר כשמדובר בנושאים רגישים מתחום דיני עבודה, חשוב מאוד לשמור על חשאיות, אמינות וסודיות מצד עורך הדין, בכדי שלא לפגוע בעובד.
  • מקצועיות - בחרו בעורך דין מקצועי, הבקיא בכלל חוקי המגן וזכויות העובד, אשר יוכל לייצג אתכם נאמנה ובמקצועיות בבית הדין לענייני עבודה.
  • כימיה ותקשורת טובה - תקשורת וכימיה עם עורך הדין המייצג אתכם בבית המשפט הינה הכרחית להצלחתכם, לפיכך קבעו פגשה מקדימה עם מספר עורכי דין פוטנציאלים מתחום דיני העבודה ובחרו באדם אשר עימו יש לכם אינטראקציה חיובית.
  • המלצות - תמיד כדאי לקבל המלצות על עורכי דין לדיני עבודה מחברים, מכרים ובני משפחה שהיו מרוצים מאוד מהשירותים המשפטיים שקיבלו בעבר.

לסיכום, אם ברצונכם לקבל ייצוג משפטי הולם בתחום משפט העבודה אנו ממליצים לכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום דיני עבודה.

מידע נוסף בנושא דיני עבודה: