קו למשפט

קנייה בשכל - כל מה שחשוב לדעת על עבר ביטוחי רכב

קניית רכב משומש אף פעם לא קלה ותמיד מרחף הפחד שמה "ידפקו אותנו" ונצא פראיירים, לכן ישנם לא מעט גורמים שחשוב לקחת בחשבון: מחיר הרכב, צריכת הדלק, מערכות בטיחות, עלויות ביטוח, בדיקת מוסך כמובן ועוד'.
נוסף לכל הבדיקות החשובות הללו ישנה בדיקת חשובה לא פחות שהרבה פעמים אנחנו שוכחים ממנה, הבדיקה הזאת יכולה לחסוך לנו כסף רב ולעזור לנו להכיר לעומק את הרכב שמוצא לנו.
תכירו את המושג "עבר ביטוחי רכב" (מופיע לפעמים גם כדוח "העדר תביעות").

 

עבר ביטוחי רכב – מה זה ולמה הוא חשוב?

כמו שלבני אדם ישנה היסטוריה שעוזרת לנו להכיר אחד את השני טוב יותר, כך בדיוק גם לכל רכב ולכל נהג ישנה היסטוריה ביטוחית. מידע זה כולל תאונות ותיקונים שהרכב עבר, תביעות ביטוח קודמות של הנהג ואפילו יכול לתת לנו אינדיקציה לגבי אופי הנהיגה של הנהג.

פרט לקונה הפוטנציאלי, עבר ביטוחי רכב חשוב מאוד גם לחברות הביטוח המשתמשות בו להערכת הסיכון שבכיסוי הרכב והנהג ובהתאם אליו נקבעים מחירי הפוליסות.
לצורך העניין אם נקביל זאת לעולם המשפט, חברות ביטוח מתייחסות לנהג בעל עבר ביטוחי כמו שבית המשפט מתייחס לאדם בעל עבר לא נקי.
אין זה אומר שחברות הביטוח יסרבו לבטח את אותו נהג (בדיוק כמו שבית המשפט לא בהכרח ירשיע אדם בעל עבר פלילי) אבל זה בהחלט פרט שילקח בחשבון בעלות הפוליסה (או בחומרת העונש שהשופט ישקול).

נהגים זהירים שלא תבעו את הביטוח שלהם בשלוש השנים האחרונות וברשותם דוח העדר תביעות נקי זכאים להטבות מעולות, כגון הוזלה משמעותית במחיר הפוליסה בעת חידוש.

רכב שהיה מעורב בתאונות רבות או שנגרם לו נזק משמעותי עשוי להיות פחות אמין ויותר מסוכן לשימוש. בנוסף, רכב עם עבר ביטוחי בעייתי עשוי להקשות על מכירתו בעתיד ולגרור עלויות תחזוקה גבוהות יותר.

 

איך לבדוק עבר ביטוחי?

בדיקת עבר ביטוחי ניתן לעשות זאת בכמה דרכים פשוטים:

 

 • בקשת דוח העדר תביעות מהמוכר: בקשו מהמוכר או מבעל הרכב הקודם את הדוח הביטוחי של הרכב. דוח זה מכיל מידע על תביעות ביטוח קודמות ועל סוגי הנזקים שהרכב עבר.
  ניתן לבקש ממוכר הרכב גם לחתום על טופס גילוי נאות - טופס שמטרתו לגלות לקונה פרטים מהותיים הרלוונטים לרכב, מילוי הטופס וחתימה עליו צריכה להיות כנה ושקופה שכן מדובר בחוזה לכל דבר ועניין.
  כאשר מדובר בעסקה בין 2 אנשים פרטיים, בעל הרכב לא מחויב, על פי החוק לספק דוח עבר ביטוחי רכב או טופס גילוי נאות, אך אם תבקשו ממנו כן לספק לכם את הפרטים הללו והוא יסרב , סביר להניח שהוא מנסה להסתיר משהו ועדיף לחפש רכב אחר.

  הערה חשובה - בפן המשפטי והחוקתי, החוק מחייב אך ורק סוחרי רכבים למסור לקונה טופס גילוי נאות מכוח הוראות "חוק מכירת רכב משומש (זכאות למידע וגילוי נאות), תשס"ח 2008, לפני שהקונה מתחייב לבצע את הרכישה.
  במידה וסוחר הרכבים לא החתים את הרוכש על טופס גילוי נאות טרם ביצוע העסקה, הדבר עשוי להוביל לכך שבית המשפט יחליט על עסקה לא חוקית ויורה לבטל את העסקה.
 • שימוש באתרי אינטרנט:  ניתן למצוא באינטרנט לא מעט אתרים שיכולים לעזור לכם למצוא ולהוריד את המידע אודות ההיסטוריה של רכב מסוים.
  אחד מהאתרים הללו לדוגמא הוא אתר "הר ביטוח" של משרד האוצר.
 • פניה לחברת הביטוח: יש כמה אפשרויות להיעזר בחברות הביטוח על מנת לקבל את עבר ביטוחי הרכב עבור הרכב בו אתם מתעניינים:
  - לבדוק מול חברות הביטוח בו הרכב מבוטח ב 3  השנים האחרונות.
  - לפנות לחברת הביטוח שלך (או לחברת הביטוח בה תרצה לבטח את הרכב) ולבקש מהם לבצע את הבדיקה עבורך דרך מאגרי המידע שלהם.
 • היסטוריית תיקונים:  מעבר על יומן הטיפולים של הרכב יכול לשפוך המון אור על היקפי וסוגי התיקונים שהרכב עבר. בדיקה כזאת לעיתים תחשוף מידע על תיקונים גדולים וחריגים שעשויים ועל החלפת חלקים שנעשו בעקבות תאונה או נזקים.

הבנה מעמיקה של עבר ביטוחי רכב מאפשרת לכם לקבל החלטה מושכלת יותר לגבי הרכב שאתם מתכוונים לרכוש. רכבים עם עבר ביטוחי נקי יהיו אמינים יותר, מהימנים יותר ובסופו של דבר יעלו לכם פחות כסף בטווח הארוך.


הפעלת ביטוח רכב, מתי כן ומתי לא?


לכאורה עושה רושם שממש לא כדאי להפעיל ביטוח רכב, הרי זה גם יופיע בדוח העדר תביעות וגם יעלה את המחיר של הביטוח לרכב…

השאלה המתבקשת, מתי כדאי להפעיל ביטוח רכב?

בעת תאונה רצינית או במידה ונגרם נזק משמעותי לרכב שלא כתוצאה מתאונה, מאוד מומלץ לבדוק את תנאי הפוליסה שלכם ובהתאם לזאת לשקול האם כדאי להפעיל ביטוח רכב בהתאם למצב.
במקרים של נזק קטן ולא מאוד משמעותי, ייתכן שהגשת תביעה תוביל לעלייה בפרמיות העתידיות ולכן כדאי לשקול לתקן את הנזק באופן עצמאי ולא לערב את חברת הביטוח.
לעומת זאת, כן כדאי להפעיל את ביטוח הרכב ולהיעזר בחברת הביטוח במקרים בהן הנזק הוא משמעותי והתיקון שלו יעלה הרבה כסף או כאשר מדובר בתאונת צד ג' בהם אנחנו אשמים והתיקון של כלל הרכבים הניזוקים יהיה גבוה.

לפני קבלת ההחלטה, התייעצו עם חברת הביטוח שלכם כדי לקבל החלטה נכונה בכל מקרה של נזק לרכב. זכרו, הפעלת הביטוח בזמן הנכון יכולה לחסוך לכם כסף בטווח הארוך ולהבטיח שתהיו מוגנים במקרים החמורים ביותר.


מצאנו את הרכב המושלם, עכשיו איך בוחרים ביטוח?

כצרכנים נבונים, אנחנו כבר רגילים להשוות מחירים ולבדוק מגוון אפשרויות לפני ששולפים את האשראי מהארנק.
ישנם מספר יתרונות במציאת הביטוח המתאים בשיטה הזאת:

 • גישה מיידית לכמה אתרי ביטוח המאפשרת השוואת מחירים בין חברות הביטוח השונות.
 • יכולת מהירה להשוות בין ביטוחים דומים בחברות שונות (השוואת ביטוח חובה בין חברות שונות למשל) וגם יכול מהירה להשוות בין 2 ביטוחים שונים באותה חברה (בין ביטוח מקיף לרכב וביטוח צד ג')
 • אף אחד לא אוהב לחשוב ולקבל החלטות חשובות כשמציפים אותו במידע ומלחיצים אותו לקבל החלטה – רכישת ביטוח רכב באינטרנט אפשר לעשות בכל זמן, בכל מקום בצורה מושכלת ובלי השפעות ושכנועים חיצוניים.   
 • ישנם חברות ביטוח שמציאות הנחות ייחודיות לרוכשים ביטוח באתרים שלהם, מה שיכול להוזיל מעט את עלות הביטוח

 

סיכום

בחינת עבר ביטוחי רכב היא שלב חשוב בתהליך רכישת רכב, בתהליך הפעלת הביטוח ותופס מקום גם ברכישת ביטוח חדש. היא מספקת מידע חיוני על היסטוריית תביעות ונזקים של הרכב ושל הנהג, עוזרת לקבל החלטה מושכלת ולחסוך כסף בטווח הארוך. כך גם רכישת ביטוח רכב אונליין תאפשר לכם לבחור את הביטוח הנכון והמשתלם ביותר.

במידה והעסקה מתבצעת מול סוחר רכבים או מגרש, תדאגו להתעקש על הזכויות שלכם ודרשו את טופס גילוי נאות שמחייב את המוכר לציין את כל האמת על הרכב לרוכש פוטנציאלי, טרם ביצוע העסקה.