קו למשפט

תביעת מזונות לילדים

תוכן [ הסתר ]

גירושים אינם מהווים תהליך קל עבור אף אחד. למעשה, מדובר בתהליך ארוך ואף בעייתי שתוצאותיו לא תמיד ידועות אולם השפעותיו הינן ארוכות טווח וארוכות זרועות.

ההליך של הגשת תביעת מזונות ילדים כולל פעולות פרוצדורליות שונות אשר מי שאינו מתמצא בהן עלול למצוא עצמו מסתבך עם הליכים פשוטים יחסית. מאחר וההשלכות של תביעת מזונות ילדים הינן משמעותיות ומשפיעות על כל הנוכחים חשוב ביותר להתייעץ עם עורך דין מנוסה ומתמחה בתחום אשר יכול ללוות את התובע לכל אורך הדרך ולייעץ לו בכל תחום רלוונטי.

הפנייה לעורך דין מקצועי בתחום גם היא כוללת הלכות מסוימות ומצריכה פעולה מודעת שכן לא כל עורך דין או משרד משפטי מתמחה דווקא בתחום הרלוונטי. מאחר ותביעת מזונות אינה עניין של מה בכך חשוב לפנות אל עורך דין המתמחה בדיני משפחה בכלל והלכות משפחתיות בפרט. הגשת תביעת המזונות מתבצעת כמובן בבית המשפט לדיני משפחה. נדמה לעיתים כי בית המשפט לדיני משפחה הוא הדן בעניינים הקלים ביותר אולם הדברים הם הפוכים: למעשה, בית הדין לענייני משפחה הוא הקשה ביותר מאחר והוא דן בעניינים רגישים עבור כל אדם.

פרטים מהותיים בעת הגשת תביעת מזונות לילדים

חשוב לדעת כי כל תביעת מזונות באשר היא אשר תוגש לבית המשפט לענייני משפחה תוכל לעלות לדין רק במידה ושני בני הזוג מסכימים ומוכנים לה. תביעת מזונות שהוגשה בהסכמה על ידי ההורים לא פוסלת את הגשת הבקשה של הקטינים בעצמם למזונותיהם הם. חשוב להכיר את ההבדל בין בתי הדין הרבניים לבין בתי המשפט החילוניים – שכן בעוד בתי המשפט החילוניים מקנים חשיבות בבית הדין לענייני משפחה בבית הדין הרבני אין מקבל עניין שכר האישה משמעות רבה.

מסמכים חשובים להגשת תביעה

על מנת להגיש תביעת מזונות יש להצטייד במספר מסמכים ייעודיים ומשמעותיים. אלו כוללים את תלושי המשכורת של 12 החודשים האחרונים וכמו כן מסמכים נוספים המעידים על רמת ההכנסה החודשית של כל אחד מבני הזוג. חשוב להביא מסמכים מהותיים דוגמת דירות וקרקעות אם ישנן, מטלטלין שונים כגון רכבים וחסכונות למיניהם, חובות או עיקולים אם ישנם, משכנתאות ועוד.

בתחום סמכותו של בית המשפט לקבוע באם הצדדים יכולים לעמוד מבחינה כלכלית בתחזוקת הילדים ובהתאם לגובה ההכנסה של כל אחד מההורים קובע את גובה המזונות. במקרים בהם משכורתו של האב אינה יכולה לעמוד מספקת לתשלום המזונות אולם יש לו נכסים שונים דוגמת מכוניות או דירה – הוא ייאלץ למכור את נכסיו על מנת לשלם את המזונות.

מידע נוסף על תביעת מזונות ילדים, באתר של משרד עורכי דין גרטל וגרבר:

http://www.gerlaw.co.il/%D7%9E%D7%96%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA