קו למשפט

שחזור חקירתי

תוכן [ הסתר ]

שחזור חקירתי הוא מונח שכולל בתוכו פעולות של איסוף ומחקר ממוחשב, כאשר המטרה היא בדרך-כלל למצוא ראיות אלקטרוניות במשפטים שונים ותביעות מגוונות. הפעולות הללו נעשות על ידי מומחים משפטיים ולפעמים על ידי המשטרה, הדבר מאוד תלוי בהקשר.

כאשר אנחנו שומעים בחדשות כי עבריין כלשהו נתפס באמצעות ראיות ממוחשבות, זה בדרך-כלל כתוצאה מפעולות של שחזור חקירתי. הרי, זה לא כאילו האדם האשם יושב עם ספרייה בשם "ראיות נגדי" בדיסק הקשיח שלו. עבריין לרוב ימחק מידע מפליל, או יחביא אותו עמוק בתוך המחשב שלו עם שמות קוד שרק הוא מבין.

מתי צריך שחזור חקירתי?

לעתים אנחנו עצמנו נצטרך שחזור חקירתי כדי לספק לעצמנו אליבי או כדי להוכיח טענות משפטיות מסוימות. מה קורה אם מישהו איים עלינו באימייל אבל באותו הרגע הזדעזענו ומחקנו את ההודעה מהר, ורק אחר-כך הבנו כמה היא חשובה לחקירה? מה קורה אם סיכמנו עם מישהו על מועד סיום פרויקט בנייה אך הוא מתמהמה וטוען שהוא מעולם לא התחייב לתאריך בינינו?

לעתים נצטרך לדלות מידע חשוב ממעמקי המערכת - ואין ביכולתנו לעשות זאת בעצמנו. בנוסף, לא כולנו מבינים גדולים בעולם המחשבים ולא כולנו מומחים משפטיים, והשילוב בין השניים סבוך עוד יותר.

אם אנחנו רוצים להציג במשפט ראיות המבוססות על מחשב אנחנו צריכים לקיים נהלים מסוימים, לפעול לפי קוד מסוים - אותו אנחנו כמובן לא יודעים. מומחה מחשבים בתחום השחזור החקירתי ידע לעזור לנו משפטית ולייעץ לנו איך להציג את המידע לטובתנו.

לעתים אנחנו משוכנעים כי נעשים פשעים או עבירות בחברה שלנו או במחשב שלנו ואין לנו יכולת להוכיח זאת מבלי שנדע איך לעקוב אחר הפעולות הרלוונטיות. לפעמים אנחנו רוצים גם לדעת כי ההתנהלות של אנשים שאנחנו עובדים איתם חוקית ושאנחנו בעצמנו לא מסתבכים בפלילים.

מומחי שחזור חקירתי ינחו אותנו או אף יבצעו עבורנו פעולות מעקב כדי למצוא ראיות מפלילות או להרגיע את רוחנו. ריגול תעשייתי הוא בעיה גדולה שהרבה מאיתנו חוששים ממנה. היא יכולה מאוד להזיק לעסק שלנו ולשבור את היתרון שהשגנו אל מול המתחרים. באמצעות מומחי השחזור החקירתי נוכל להתחקות אחרי ריגול תעשייתי ולמצוא את הראיות ההכרחיות כדי לתבוע את העוקבים אחרינו וכדי לגרום להם להפסיק.

סוגי שחזור חקירתי

פעולות שונות יכולות להיכלל תחת הקטגוריה הזאת:

  • איסוף חומר ממחשבים שלנו או ממחשבים זרים
  • איסוף ראיות ממחושבות מטלפונים סלולאריים
  • מעקב אלקטרוני
  • פריצה של סיסמאות
  • "האזנה" לפעולות המבוצעות במחשבים שונים
  • שחזור חומר שנמחק
  • ניתוח של ראיות ממוחשבות סמויות
  • ניתוח של ראיות ממוחשבות גלויות מהאינטרנט
  • העתקת מידע לצורך הצגתו בבית המשפט
  • מציאת עדויות לריגול תעשייתי

כדאי לשים לב כי חלק מהפעולות הללו עשויות להיות לא חוקיות במקרים שונים ולכן עלינו לוודא כי כאשר אנחנו פונים אל מומחי שחזור חקירתי הכול נעשה במסגרת החוק ובהתאם לנהלים של משרד המשפטים. אם אנחנו לא בטוחים לגבי חוקיות הפעולות שנעשות בשמנו, כדי שנתייעץ עם מומחים משפטיים או עורכי דין שיידעו להגיד לנו מאילו סוג פעולות כדאי לנו להימנע.