קו למשפט

קבוצת רכישה

תוכן [ הסתר ]

בשנים האחרונות הפכו קבוצות רכישה לדבר מקובל ושגרתי לחלוטין. כמעט כל אדם מבוגר שקל לפחות פעם אחת להצטרף אל קבוצת רכישה זו או אחרת. ההתארגנות הקבוצתית היא אמצעי נהדר לרכישות נדל"ן במחירים אטרקטיביים. הקבוצה כולה מגייסת יחד את ההון, רוכשת את הקרקע ושוכרת את הקבלן. את כל ההחלטות מקבלים חברי הקבוצה יחדיו בהתאם להסכם הקבוצתי.

קבוצת רכישה מביאה עמה יתרונות רבים. זוגות צעירים מצליחים לרכוש דירות בבניינים חדשים ואזורים מבוקשים רק בעזרת קבוצות הרכישה. לצד היתרונות שבהצטרפות לקבוצה ישנם גם חסרונות. בכדי למנוע הפסדים חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה לקבוצות רכישה לפני החתימה על הסכם ההצטרפות. עורכי הדין יוכלו להעניק למצטרפים ייעוץ מקצועי ולתת מענה לכל השאלות שעולות.

ייעוץ משפטי מטעם הקבוצה

מנהלי הקבוצה שוכרים צוותים של עורכי דין שאחראים לספק מענה וליווי מקצועי לכל חברי הקבוצה. היועצים הללו מלווים את החברים בחתימה על הסכמים, הגשת בקשות לקבלת משכנתאות ושאר הליכים משפטיים. הייעוץ המשפטי שמספקת הנהלת הקבוצה שימושי לאחר ההצטרפות לקבוצה, אך בשלבים בהם המועמדים מתלבטים האם כדאי להצטרף לקבוצה או לא כדאי לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין חיצוני לקבוצה.

יתרונות של קבוצת רכישה

רוב האנשים רוכשים את הדירה הראשונה שלהם בגיל צעיר. הם מקבלים לידם דירה מוכנה ללא יכולת לקחת חלק בתהליך קבלת ההחלטות ולתת את דעתם על צורת הבנייה. קבוצת רכישה מאפשרת להם להשתתף בכל תהליכי קבלת ההחלטות ולרכוש דירות חדשות במחיר נמוך ב-20% ממחיר השוק. יתרון נוסף בא לידי ביטוי בתנאי משכנתא טובים יותר. כאשר הקבוצה כולה נוטלת את הלוואת המשכנתא יחדיו הבנקים מציעים תנאים טובים יותר.

למי זה מתאים?

הקבוצות זוכות לביקוש רב בעיקר בקרב זוגות צעירים שמחפשים הזדמנויות לרכישת דירות באזור המרכז ושאר אזורים מבוקשים. אלו שמבקשים להשקיע כספים יוכלו למצוא קבוצת רכישה שפועלת לרכישת נכסים בחו"ל למטרה השקעה.

בעקבות הביקוש העולה לקבוצות רכישה בישראל פועלים בתחום כמה יזמים שמשתמשים בקבוצות למטרת רווח אישי. הם מפתים את המשקיעים בעזרת מחירים זולים ומרמה כאשר העסקה הכוללת כלל אינה משתלמת.

ייעוץ של עורך דין מומחה בתחום שכבר מכיר את הסכמי הרכישה המשותפים הוא קריטי. בשלבים הראשונים כדאי לצרף את עורך הדין לפגישות ולהעביר אליו את כל המסמכים וההסכמים. אלו שלא מקפידים להיזהר ולבחון היטב את כל הסעיפים מוצאים עצמם בתוך תסבוכת בה הם נדרשים לשלם סכומי עתק בעבור נכסים ששווים הרבה פחות.

על טעויות משלמים

בכל קבוצת רכישה סביר כי הרוכשים יתבקשו לשלם סכומי כסף נוספים במהלך הבנייה. הנורות האדומות נדלקות כאשר הסכומים הללו גבוהים בכמה עשרות אחוזים מהסכום ההתחלתי ששולם. הייעוץ המקצועי שמקבלת הקבוצה חיוני למניעת הוצאות כספיות מיותרות.

איש מחברי הקבוצה לא מחזיק בניסיון בבניית בניינים, הכשרת קרקע או שכירת קבלנים בסדר גודל כזה. ללא ייעוץ מקצועי ברמה גבוהה הטעויות מופיעות בזו אחר זו. הצטרפות לקבוצה שמנוהלת על ידי צוות מקצועי שכבר ניהל כמה פרויקטים דומים בעבר תהיה החלטה חכמה.

כל קבוצת רכישה זקוקה למנהל מנוסה שיוכל לכוון את הקבוצה, לנהל את הדיונים ולהציע ייעוץ כלכלי. סכומי הכסף הגבוהים שמעורבים בפרויקט לא מאפשרים פשרות, אל קבוצות שלא מנוהלות ביד חזקה ובמקצועיות לא כדאי יהיה להצטרף.