קו למשפט

צו עיכוב יציאה מהארץ

תוכן [ הסתר ]

נסיעה לחו"ל היא בדרך כלל חוויה משמחת ומרגשת. במצבים מסוימים היא עלולה להתברר כמביכה ולא נעימה – מצבים בהם מוצא נגד הנוסע צו עיכוב יציאה מהארץ. לא מדובר רק באי הנעימות של ויתור על הנסיעה, שלפעמים היא הרבה יותר מאשר סתם חופשה, לפעמים החוויה יכולה להיות ממש משפילה.

במקרים מסוימים כשמוצא נגד אדם כלשהו צו לעיכוב יציאה מהארץ, הוא מקבל הודעה על כך בדואר, וייתכן כי יידרש להפקיד את דרכונו בידי רשות משפטית כזו או אחרת. אבל ישנם מקרים בהם הצו עומד מול אדם מסוים, אך הוא עצמו לא מקבל כל הודעה המעידה על כך.

במקרה כזה, עלול אותו אדם להגיע אל שדה התעופה ואז להיעצר לבירור שבסיומו יובהר לו כי אין ביכולתו לממש את נסיעתו ולצאת מן הארץ. כולנו יכולים להסכים שזה לא נעים להישלף החוצה מן התור לבירור, ובטח שלא נעים להבין שהתוכניות שלך מבוטלות רגע לפני מימושן, כשאתה כבר עם המזוודות ביד ואחרי כל ההכנות.

נגד מי בכלל אפשר להוציא צו עיכוב יציאה מהארץ?

עיכוב יציאה מהארץ הוא פגיעה די רצינית בחופש של האזרח. נכון שאמרנו שעלול לעמוד מולך צו כזה מבלי שתדע עליו בכלל, אבל חייבת להיות לכך סיבה טובה, ואין שום דרך שלא תהיה לפחות מודע לאפשרות כזו.

לא ניתן להוציא צו עיכוב יציאה מהארץ עבור כל אחד, אלא במקרים הבאים:

1 אם הוא נמצא בהליך פשיטת רגל הצו מוצא אוטומטית ברוב המקרים
2 אם הוא נמצא בהליכי הוצאה לפועל והוא לא עומד בתשלומיו או שלנושיו יש חשד מבוסס ואמיתי לחשוב כי ינסה לברוח מהארץ ולהתחמק מהתשלום
3 אם הוא נמצא בהליך גירושין ויש חשד מבוסס ואמיתי לחשוב שינסה לברוח מהארץ כדי להתחמק מתשלום מזונות
4 אם הוגשה נגדו בקשת גירושין וישנו חשד מבוסס ואמיתי שינסה לברוח מהארץ על מנת להתחמק מתביעת הגירושין. מקרים כאלו הסתיימו פעמים רבות במצב בו האישה נותרה עגונה, ולעיתים אף נאלצה לשאת באחריות למצבה כיוון שלא הוציאה צו עיכוב מתאים כנגד בעלה
5 אם הוגשה תביעת גירושין וישנו חשש שבן/ בת הזוג ינסה להבריח את הילדים מחוץ לארץ ניתן להוציא צו עיכוב יציאה מהארץ עבור הילדים

בכל אחד מהמקרים המתוארים לעיל, יוצא צו עיכוב היציאה מן הארץ רק אם ישוכנע בית המשפט שיציאה מן הארץ אכן עלולה לשבש הליך משפטי בו נמצא האדם המבקש לצאת מן הארץ.

אם אתה נמצא בהליך גירושין או שעומד כנגדך תיק בהוצאה לפועל, ואתה מתכנן לטוס אל מעבר לים, אלו המצבים בהם עדיף לבדוק מראש אם לא הוצא נגדך צו עיכוב יציאה מהארץ. בדיקת עיכוב יציאה מהארץ יש לעשות מול רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול, בטלפון 3450*.

ביטול של צו עיכוב יציאה מהארץ

אם גילית שהוצא נגדך צו שכזה, עדיין לא מאוחר. אתה יכול להגיש בקשה לביטולו. אם החשד כי לא תעמוד בהתחייבויותיך אינו מבוסס ובית המשפט ישוכנע כי אתה עומד בתשלום החובות/ המזונות שלך ולא מנסה להתחמק מהם, הצו יבוטל.

עוד ניתן לקבל ביטול זמני עבור צו עיכוב יציאה מהארץ – במקרים מסוימים כנגד ערבויות מסוימות – וזאת במקרים בהם תחליט הערכאה המשפטית כי ישנה סיבה מוצדקת ליציאה מן הארץ. ייעוץ משפטי של עורך דין מתאים ייעל, יזרז ויביא לידי ביצוע את הביטול המיוחל.