קו למשפט

עורך דין מקרקעין - קו ההגנה שלך בעסקה

תוכן [ הסתר ]

אם אתם שוקלים לקנות נכס, הרי שמרבית הסיכויים וזוהי ההשקעה היקרה ביותר שתבצעו אי-פעם. אך לצד ההון הרב שזורם בעסקאות מקרקעין, הרי שאי התמצאות ולו בתחום הידע הקטן ביותר, יכול להוביל לא אחת לאי-הבנות אל מול הצד השני שבעסקה ומשם הליכים משפטיים מורכבים ופשרות כואבות. במקרים 'קלים' יותר, הרי שאי-הבנה באשר לסעיף מסוים בחוזה או בהבנת ערכו של הנכס, יכולים לעלות מאלפי ועד מאות אלפי שקלים לאחד מן הצדדים.

עורך דין מקרקעין לסיוע בניהול העסקה

אם כך, מוטב לשקול את שירותיו של עורך דין מקרקעין שינחה הרוכשים או המוכרים בתהליך המשפטי המורכב שמביאה עמה העסקה.

חשוב לציין כי מעורבותו של עורך דין היא איננה נדרשת או קבועה בחוק, למעט החתימה על חוזה המכר. למעשה, כל אדם יכול לנהל את עסקת המקרקעין שלו בכוחות עצמו, ועורך הדין הוא בגדר המלצה בלבד. אם כן, מדוע בכל זאת חשוב לשכור איש מקצוע מיומן?

סקירת הנכס

עוד הרבה לפני שעורך דין נדל"ן סוקר את המסמכים לקראת חתימה על רכש או מכר, הוא ירצה בראש ובראשונה להבין את אופיו של הנכס, ולסקור אותו על שלל היבטיו השונים.

היבטים אלו כוללים את הפקת נסח הטאבו, הלא הוא מסמך אשר נקרא לא אחת בשם תעודת הזהות של הנכס. בנסח הטאבו יכול עורך דינכם לאתר חריגות בנייה אשר יכולות להוות כאב ראש משפטי לא קטן, כמו גם לזהות כי ישנם בעלי זכות נוספים על הנכס.

רק לאחר שכל הפרטים התבררו ו'הפתעות לא נעימות' הובררו ונבדקו. הרי שעורך דינכם ייתן לכם אור ירוק להתקדם עם ביצוע העסקה.

מיסוי מקרקעין

עורך דין מקרקעין יעניק ללקוחותיו תחזית מדויקת של תשלום המס אותו הם יהיו חייבים עם ביצוע העסקה. גם אלו הרוכשים נכס, חייבים בתשלום מס העונה לשם מס רכישה.

די בכך שלא נחזה נכון את תשלומי המס שנהיה חייבים עם ביצוע העסקה, כדי שיתברר לנו כי לא הערכנו נכון את ההוצאות הצפויות לנו.

מיסוי המקרקעין הוא תחום סבוך ומורכב בענף המשפטי של הנדל"ן, והוא משתנה בין רכישה למכירה, ובין נדל"ן פרטי, למסחרי, לבין מבנים למגרשים.

בדיקת חוזה המכר

בדיקת חוזה המכר היא איננה עניין של מה בכך, ויש בה כדי להשפיע רבות על המשך ההליכים אל מול הרוכשים או המוכרים.

די בכך שסעיף אחד יהיה נתון לפרשנותם של המעורים בעסקה, כדי שהדבר יהפוך לתהליך משפטי ארוך וממושך. עורך דינכם יעבור על סעיפי החוזה, ישלב את הסעיפים הממגנים אתכם ויתאם זאת מול עורך הדין של הצד הרוכש או המוכר.

בין היתר ניתן למנות סעיפים דוגמת פעימות תשלום, מועדי מסירה, התחייבויות לכך שהעיקולים או השעבודים אינם עוברים אל הרוכשים החדשים ועוד.

אם כן, עורך דין מקרקעין הוא איננו דבר מה שהוא חובה עבור הצדדים בעסקה, אך הוא בהחלט יכול להועיל ולהבטיח את ביטחוננו לכל אורכה.