קו למשפט

ויזת תייר לאוסטרליה

כל מי שביקר באוסטרליה, יוכל להצביע על חוויה חד פעמית: היבשת כוללת אוסף מרשים של נופים, הרים ושמורות טבע, מגוון אטרקציות לתייר ושלל ערים וכפרים מרתקים. אלא שכל ביקר ביבשת המרשימה הזו מתחיל מהוצאת של ויזת תייר לאוסטרליה.

העובדות מראות שבקרב הישראלים, ויזה לאוסטרליה היא מבוקשת ביותר, שניה רק לויזה הבלתי נמנעת לארצות הברית. ויזה זו תאפשר לרוב שהות ביבשת לתקופה של עד תשעה חודשים, למטרות תיירות בלבד. איך בדיוק מוציאים את הויזה? וכמה זה עולה?

השלב הראשוני: מילוי טפסים

באופן לא מפתיע, בקשה לקבלת ויזת תייר באוסטרליה מתחילה ממילוי הטפסים הרלוונטים. במקרה הזה, המדובר הוא בטופס RHEB48, אשר זמין באתר שגרירות אוסטרליה בישראל, בפניה ישירה בדואר לשגרירות האמורה או דרך סוכנויות הנסיעה השונות. טופס זה, שמכיל כמעט 20 עמודים (כולל הסברים), מתייחס סוגיות חשובות דוגמת אלה:

  • פרטים אישיים: שם מלא, כתובת, מקום לידה, מספר דרכון, מצב משפחתי, דרכי יצירת קשר וכיוצא בזה.
  • התאריכים בהם מעוניינים להיכנס לאוסטרליה, ומשך הביקור הרצוי.
  • פרטי ילדים מצטרפים (באם הנסיעה נעשית עימם).
  • פרטי בני משפחה שאינם מצטרפים לנסיעה.
  • פרטים ספציפיים של הביקור באוסטרליה: האם יש שם מכרים או בני משפחה? האם לוקחים חלק בקורס לימודי? מהי מטרת הביקור? וכן הלאה.
  • בריאות ואופי – שאלות הנוגעות לבעיות רפואיות או למחלות, לאישומים בעבירות פליליות, לשירות בצבא ועוד.
  • מצב תעסוקתי – אופן התעסוקה (שכיר או עצמאי), סוג העבודה, כתובת מקום העבודה ועוד.
  • הוכחת יכולת מימון – חשבונות בנק, אישורי רואה חשבון, הסבר על אפשרויות המימון וכן הלאה.
  • בקשות קודמות לקבלת ויזה לאוסטרליה.
  • פרטי תשלום של אגרת הויזה.

כמובן שחשוב למלא, באופן מדויק, את כל הסעיפים בטופס. אחרת, מסתכנים בעיכוב הבקשה, או אפילו בדחייתה.

סוגיית התשלום

הוצאת ויזת תייר לאוסטרליה, מטבע הדברים, כרוכה בתשלום מסוים. קודם הראנו כי אחד השלבים המרכזיים במילוי הטופס הוא אופן התשלום עבור האגרה. כעת, הגיעה העת להיכנס לעובי הקורה, ולראות באילו סכומים מדובר. הגם שהסכומים הספציפיים משתנים אחת למספר שנים, הסכום הנוכחי עומד על 420 ש''ח. שימו לב שגם כאשר הבקשה לקבלת הויזה לא מאושרת, הכסף לא יוחזר.

דרכונים, תמונות ומה שביניהם

עוד לפני שמגישים את בקשת הויזה לשגרירות אוסטרליה, נדרש לוודא מספר דברים נוספים. ראשית, כמובן, שיש דרכון בתוקף, שיכסה את כל תקופת השהות באוסטרליה, ורצוי גם מספר חודשים מעבר לכך. כאשר הדרכון הונפק או חודש במהלך השנה שלפני הטיסה, יש לצרף אליו אישורים ממשרד הפנים המתייחסים לכניסות או ליציאות שנעשו ממדינת ישראל בשנים האחרונות.

אל הדרכון נדרש לצרף תמונת פספורט עדכנית, שצולמה בחצי השנה האחרונה, כשקטינים צריכים להוסיף גם טופס מתאים, החתום על ידי ההורה. טפסים אחרים, לרבות אישורי מעסיק או אישורי לימודי, אינם הכרחיים ברוב המקרים. רק כשמתגלה אי בהירות מסוימת ביחס לטפסים שכבר הוגשו, עשויים אלה להתבקש.

בשעה טובה: הגשת הבקשה לשגרירות

מילאתם את הטפסים? דאגתם לתשלום? כעת תוכלו להגיש בלב שלם את המסמכים הרלוונטיים לשגרירות אוסטרליה בישראל. חשוב להדגיש כי לא ניתן לסרוק את המסמך ולהעביר אותו בפקס: חשוב שהטופס המועבר יהיה זה המקורי.

כמעט בכל המקרים, ההחלטה לגבי אישור ויזת תייר לאוסטרליה תתקבל לאחר מספר ימי עבודה, ותימסר למגיש הבקשה תוך פרק זמן של כחודש, על ידי שליח או מונית (השירות כרוך בתשלום). כאשר התשובה חיובית, ורק במצב הזה, מומלץ להתקדם לשלב הבא, ולהשלים את רכישת כרטיס הטיסה.