קו למשפט

ויזת סטודנט לאוסטרליה

בשנים האחרונות, יותר ויותר ישראלים המעוניינים לרכוש השכלה איכותית מחליטים לעלות על מטוס, ולהירשם לאחד ממוסדות הלימוד מעבר לים. יבשת אוסטרליה, בהקשר הזה, נחשבת לבחירה נפוצה בכל קנה מידה. אולם, לפני שניתן בכלל לחשוב על מעבר לשם לצרכי לימודים, נדרש לתת את הדעת על סוגיה משמעותית אחת, והיא הנפקה של ויזת סטודנט לאוסטרליה.

הכול מתחיל בקבלה ללימודים

הצעד המרכזי הראשון שיש לעשות בדרך לקבלת ויזת סטודנט לאוסטרליה הוא להירשם אל מסלול לימודים מסוים, להתקבל אליו ולשלם מראש סמסטר אחד לפחות. בהמשך, תיבדק היכולת הכלכלית של הסטודנט, בעיקר בכל הנוגע לעמידה בעלויות מימון הלימודים, המחיר והכרטיס הטיסה בחזרה לישראל. אישור מתאים מהבנק, לכן, הוא בגדר חובה.

השלב הבא שנכנס לתוך משוואת הוצאת הויזה הוא בדיקות רפואיות, ובעיקר צילום חזה או בדיקת שתן. אלא שבמקרה הזה לא כל רופא אכן יכול לבצע את הבדיקות האלה: ההנחיות הן לעבור אותן אך רק אצל רופאים מטעמה של שגרירות אוסטרליה בישראל. את התמונה הבריאותית משלים ביטוח הבריאות (OSCH), או לחילופין ביטוח פרטי. לרוב, יעניק מוסד הלימודים את הביטוח הזה מטעמו, כחלק משכר הלימוד.

נדרשת: עמידה במטלות הלימודים

ישראלים המקבלים ויזת סטודנט לאוסטרליה נמצאים, מטבע הדברים, תחת מעקב תמידי על תוכנית הלימודים שלהם. ככלל, הנטייה היא לאשר את קבלת הויזה רק כאשר הלימודים באוסטרליה הם מלאים, כלומר, לימודים לקראת תואר אקדמי ראשון, שני או מתקדם יותר. אין לצפות כי במקרה של קורס אחד או שניים, הבקשה תאושר.

כמעט בכל המקרים, ידרוש מוסד הלימודים, כתנאי מקדים לקבלה, מעבר בהצלחה של מבחן IELTS. זהו מבחן אקדמי, המורכב מפרקים בשמיעה, בכתיבה, בקריאה ובדיבור. מבחן זה נעשה עוד מהארץ, באמצעות המועצה הבריטית שברמת גן (מידע נוסף באתר האינטרנט שלה), כשהציון המינימלי הנדרש בדרך כלל עומד על 6.5 ומעלה מתוך 9, וציון מינימלי של 6 בכל אחד מהפרקים. ניתן להירשם לקורסי הכנה למבחן באמצעות המועצה הבריטית.

בנוסף על כך, נדרש מהסטודנטים הזרים לעמוד ברף ציונים מסוים מדי שנה. הוא משתנה אחת לכמה שנים, ותלוי גם בתחומי הלימודים הספציפיים. מכשול נוסף שצריך לעמוד בו, לפחות על הנייר, הוא נוכחות לפחות ב-80% מהשיעורים. בפועל, יש לציין, ברוב מסלולי הלימוד באוסטרליה אין מעקב ממשי אחר הנוכחות של הסטודנטנים.

ומה עם עבודה?

כל סטודנט יודע שעל מנת לממן את הלימודים והוצאות המחייה, על אחת כמה וכמה במדינה זרה, עליו להצטרף למעגל התעסוקה. התקנות באוסטרליה מאפשרות לעשות זאת, אך עם מגבלות מסוימות: סטודנטים לתואר ראשון יכולים לעבוד בה עד ל-20 שעות מדי שבוע, כלומר, כ-80 שעות חודשיות. בזמן החופשות מהלימודים, יש לציין, אין כל הגבלה על כמות העבודה.

בנוגע לבני או בנות הזוג של הסטודנטים, התקנות מאפשרות עד 20 שעות עבודה כאשר הסטודנט לומד לתואר ראשון, ועבודה ללא הגבלה כאשר המדובר הוא בתואר שני. מבחינה מנהלית, על מנת לעבוד באוסטרליה יש צורך בקבלת אישור עבודה מתאים, כשאת הבקשה ניתן להגיש רק כאשר הלימודים מתחילים הלכה למעשה.