קו למשפט

שימוע לפני פיטורין - מה זה?

פיטורין דווקא בתקופה של הקורונה הם דבר קשה מאוד. כאשר אנחנו עומדים בפני פיטורין כדאי לנו לדעת את הזכויות שלנו. אחת הזכויות שיש לכל מי שעומד בפני פיטורים בארץ היא שיערכו לו שימוע לפני פיטורין בו יאמרו לו מה הסיבה שרוצים לפטר אותו ותהיה לו הזדמנות להגן על עצמו ולהביא לביטול אפשרות הפיטורים. שימוע זה מעוגן לפי חוק והוא לא מותרות או תלוי ברצון הטוב של המנהל הישיר או המעסיק שלנו.

שימוע לפני פיטורין – למה זה חשוב?

שימוע לפני פיטורין זה דבר חשוב כי כך העובד יכול לומר את הצד שלו ולטעון למה לא כדאי לבית העסק לוותר עליו. שימוע זה חשוב מאוד כי הוא יכול לאפשר לעובדים רבים לסיים את העבודה שלהם בכבוד. יש מקרים בהם לאחר עריכת שימוש מסוג זה בית העסק ומהנהלים שלו מחליטים לא לפטר את העובד ומתעקשים על המשך העסקתו בחברה גם אם זה בתפקיד אחר מאשר התפקיד המקורי שלו.

שימוע לפני פיטורין – האם בכל עבודה חובה לקיים אותו?

שימוע לפני פיטורין הוא חובה בכל מקום עבודה ובכל תפקיד. בין אם אנחנו עובדים בצוות ניקוי של החברה ובין אם אנחנו עובדים כסגן מנהל או כמנהל בכיר חובה על העסק לקיים לנו שימוע לפני פיטורים. המטרה של שימוע זה היא להגן על הזכויות שלנו כעובדים ולא לאפשר למעסיקים ולמנהלים שלנו להתעמר בנו לפי מצב הרוח האישי שלהם.

מנהלים רבים חושבים שבגלל שהם בעמדה בכירה יש להם זכות לשחק עם החיים של אנשים. למעשה מנהלים לא רשאים לפטר עובדים שלהם רק כי בא להם או כי הם לא מסתדרים עם העובד הספציפי שהם רוצים לפטר אותו. בשביל לפטר עובד צריך עילה חוקית לכך כמו עבירה שהוא ביצע או חוסר שביעות רצון מהתפקוד שלו בתפקיד שלו. סיבות אחרות לפיטורים יכולות להיות איחורים כרוניים, אי הספק בעבודה, אי שמירה על נהלים וגם יחסי אנוש גרועים או לא טובים עם שאר בעלי התקפידים בעסק.

שימוע לפני פיטורין – וייצוג על ידי עורך דין מומחה לדיני עבודה

שימוע לפני פיטורין יכול להיות הליך מלחיץ מאוד. כל עובד שנערך לו שימוע רשאי לקבל ייצוג של עורך דין מומחה לדיני עבודה בזמן השימוע ולאחריו ולפניו. הייצוג של עורך הדין יוכל לסייע לנו לשמור על מקום העבודה שלנו.

בסופו של דבר אף אחד לא רוצה להגיע למצב שמפטרים אותו לא בזמן הקורונה ולא בכל זמן אחר. אם אנחנו עומדים בפני פיטורים עלינו להיות מודעים לזכויות שלנו שכוללות בין השאר שימוע לפני פיטורים, תשלומי פיצוי לפיטורים ועוד... . מודעות לזכויות שלנו כעובדים תסייע לנו לשמור על הכבוד האישי שלנו ועל איכות החיים שלנו וצלם האנוש שלנו.